KıbrısManşet

Asgari Ücret Ödeyen Aftan Yararlanabilecek


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, çalışma ve muhaceret affının birlikte hayata geçirildiğini ve birbirinin tamamlayıcısı olduğunu söyledi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, af konusuyla ilgili açıklamalarda bulunan Saner, çalışmanın sadece muhaceret affı olmadığına işaret etti.

Saner “Ülkemize gerek ziyaretçi izni, gerekse ikamet izni veya çalışma izni ve yabancıların iş kurma izni ile gelip de herhangi bir şekilde kaçağa düşmüş olan tüm insanların bu aftan yararlanması bu iki kararnamenin esas hedefini oluşturmaktadır” dedi.“EKONOMİK ÖRGÜTLERDEN GELEN ÇAĞRILARA DUYARSIZ KALMADIK”

Ülkede yaşanan ciddi sıkıntıların yanı sıra, ekonomik örgütlerden gelen çalışmalarla muhaceret affı konusunda yoğun taleplerin dikkate alındığını belirten Bakan Saner, hükümetin söz konusu çağrılara karşı duyarsız kalmadığını ve 3 aylık sürede çalışmaların tamamlandığını söyledi.

“İŞVEREN HATASI NEDENİYLE KAÇAĞA DÜŞENLERİN ÜLKEYE TURİST OLARAK DAHİ DÖNEMEMESİ KABUL EDİLEMEZ”

Ersan Saner, “Bu kararname kapsamında da ülkemizde çalışanlarının sosyal yatırımlarını yapmayan işverenlerin hatasından dolayı kaçağa düşmüş yüzde 85 oranındaki işçi grubunun ülkeden gönderilmesi ve bir daha turist olarak dahi ülkeye dönememesi hükümetin anlayışı bakımından da kabul edilebilecek bir yaklaşım değil. Bu kararnamelerle tüm bu olumsuzlukların önüne geçiyoruz” şeklinde konuştu.

“ASGARİ ÜCRET ÖDEYEN AFTAN YARARLANABİLECEK”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, kanun hükmünde kararname ile gelen aftan bin 834 TL asgari ücret ödeyerek yararlanılabilineceğini açıkladı.

Saner, “Artık ülkede kaçağa düşmüş herkes bir asgari ücret ödemek koşulu ile ülkemize tekrardan gelip burada çalışma yaşamına katılma şansını elde edebileceklerdir” dedi.

“AF, HIRSIZLIK VE BENZERİ SUÇLARI İŞLEYENLERİ KAPSAMAYACAK”

Bakan Saner, kavga, hırsızlık ve benzeri suçları işleyenlerin af kapsamından yararlanamayacağını dile getirdi.

KKTC’de muhaceret affının en son 2015 yılında çıkarıldığına dikkati çeken Bakan Saner, 2015 yılındaki affın sadece aile bağı olan kişileri kapsadığını söyledi.

Bakan Saner, “Bu defa aile bağı hiç gözetilmedi. Ziyaretçi izni, ikamet, çalışma ve KKTC’ye iş kurmak için gelen ve kaçağa düşmüş tüm insanları kapsayacaktır” dedi.

“2 BİNİN ÜSTÜNDE KİŞİNİN FAYDALANMASINI BEKLİYORUZ”

Bakan Saner aftan ne kadar kişinin yararlanmak isteyeceği konusunda ise şunları söyledi:

“2011 yılında çıkan af dışında ortalama her hafta 2 bin-2 bin 500 kişi faydalanmıştı. 2011yılında çıkan afta ücretsiz olduğu için 9 bin kişinin faydalandığı belirlenmiştir. Bu kez her kişi için bir asgari ücret ödeme koşulu ile ülkeye gelinebilinecek. Tahminim 2 binlerin çok üzerinde olacaktır.”

“AF 90 GÜN SÜRE İLE GEÇERLİ OLACAK”

Affın 90 gün süre ile geçerli olacağını söyleyen Saner, müracaatların sadece KKTC’deki ilgili birimlerden değil elçiliklerden de yapılabileceğini belirtti.

Bakan Saner, KKTC’de olan ve kaçak durumuna düşen kişilerin bu aftan nasıl yararlanabileceği konusunda ise şunları kaydetti:

“Yurtdışına tekrardan çıkış ve giriş yapma zorunluluğunu ortadan kaldırdık. Ülke içerisinde kaçak konumuna düşen herkes bir asgari ücrete ek 250 TL ödemek koşulu ile 45 günlük ikamet izni verilmesi ile yasal hale dönüştürülecek” dedi.

Ülke içerisinde çok ciddi kaçağın olduğunu düşünmediğini de ifade eden Saner, şöyle devam etti:

“Ülkemizde kayıtlı işçi sayısı ortalama 45 bin dolayındadır. Bizim tahmin ettiğimiz kaçak işçi sayısı 5 bin ve 10 bin kişi arasındadır. Yüzdelik olarak bakıldığında bu oran yüzde 10’lardadır ve dünya limitlerinde minimum düzeydedir.”

Ersan Saner, bazı siyasi partilerin kararnameyle ilgili eleştirileri konusunda ise “en doğal haklarıdır, her parti kendi düşüncesini anayasa çerçevesinde dilediği gibi şekillendirme hakkına sahiptir” dedi.Başa dön tuşu