KıbrısManşet

Arıklı: Yasaya göre KKTC’de yüzlerce dönüm mal ulufe gibi dağıtılabilir


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısı sona erdi.

Grup arası mutabakatla gündem tamamlanmadan kapatılan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısında, 62. maddeye göre yapılan konuşmaların ardından komiteye geri çekilen Birleştirilmiş Barış Harekatı’ndan Önce Yabancılardan Sözleşme ile Satın Alınan Taşınmaz Malların Kaydını Düzenleyen (Değişiklik) Yasa Önerisi ile Ceza Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasa Tasarısı daha sonraki birleşimde ele alınacak.

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da, yasaya göre fotokopilerle, geçmişte uygulanan şahadetle KKTC’de yüzlerce dönüm malın adeta ulufe gibi dağıtılacağını söyledi.

Herhangi bir sebeple evraklarını kaybeden kişinin, şahadetle iddia edilen malın, iddia edilen kişiye verileceğini ifade eden Arıklı, “burada bir yalancı buldunuz mu, bir mal için açılmış olan bir davayı mahkemede görebileceksiniz” dedi.

Bu konuda örnekler veren Arıklı, yasayla fotokopilerle mahkemeye başvurulabileceğini, herhangi bir sahipsiz mülk üzerinde hak talep edilebileceğini belirtti.

Tapu kayıtlarının hiçbir yerden kaybolmadığını söyleyen Arıklı, bu konuda yaşanabilecek sıkıntılara örnekler verdi.

159. maddeye dikkat çeken Erhan Arıklı, KKTC mülkiyetine geçen mallar konusunda Anayasa’nın çiğnendiğini ileri sürdü. Arıklı, ilgili maddeyi Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini vurguladı.

Arıklı, hak talep eden Mağusa’da 201, Girne‘de 77 kişi olduğunu, bunların kim olduğunun açıklanması gerektiğini, bunların arasında yabancı şirketler olup olmadığını öğrenmek istediklerini  vurguladı.

Arıklı, 278 davanın kimler tarafından açıldığını ve avukatlarının kimler olduğunu öğreneceklerini, YDP’nin yasanın arkasını bırakmayacağını ve meclisi bu konuda bilgilendireceğini  vurguladı.Başa dön tuşu