Arıklı Lefke Bölgesi'nin sorunlarını anlattı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Mayıs 30, 2023
Kıbrıs

Arıklı Lefke Bölgesi’nin sorunlarını anlattı

YDP Genel Başkanı Erhan ArıklıYDP Genel Başkanı Erhan Arıklı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda milletvekilleri güncel konuşmalarla çeşitli konuları ele alıyor.

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, Lefke bölgesinin sorunları ile ilgili yaptığı konuşmada, Lefke’nin ilçe olamadığını, bazı tabela değişiklikleri dışında Lefke’ye önem verilmediğini, devlet dairelerinin getirilmediğini, hatta ilkokul ve mahkemenin kaybedildiğini işaret etti.


Arıklı, bölgede bir de yılların ülkenin ve bölgenin en önemli çevre sorunlarından birinin bulunduğunu ifade ederek, CMC’nin yıllar içinde her şeyinin sökülüp satıldığını, 12 milyon tonluk atık bırakıldığını anlattı. Aradan yıllar geçtiğini ve bir şirkete kiralandığını, bu şirketin oraya çivi bile çakmadığını ifade eden Arıklı, hükümetin bu şirketle olan sözleşmeyi iptal ettiğini kaydetti.

Arıklı, bölgede oradaki atıkların değeriyle ilgili çok yüksek rakamlar telaffuz ettiğini ifade ederek, devletin oradaki atıkların değerini tespit etmesi gerektiğini belirtti.

CTP Milletvekili Salahi Şahiner de yerinden söz alarak, Arıklı’nın konuşmasına rakam vererek katkıda bulundu ve geçmiş yıllarda yapılan tespitlere göre buradaki değerin 400 milyon dolar civarında olduğunu kaydetti.

Arıklı da bölgedekilerin de o civar bir rakamı söylediğini ifade ederek, yeni bir ihale yapılması ve burada bir zenginlik varsa insan ve çevre sağlığını göz önünde bulundurarak, bölgenin ve ülkenin bu zenginlikten faydalanması gerektiğine değindi.

Yeşilırmak sınır kapısının açılmasının bölge için gerekli olduğunu, bölge halkının ihtiyacı ve talebi olduğunu ifade eden Arıklı, kapıların açılması gerektiğini kaydetti.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy
Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy

TAÇOY

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Lefke’ye gerekli önemin verildiğini ve verileceğini, tarihi binaların bakımı, yol yapımı, mahkeme ve daireler okullar gibi konularda çalışmaların sürdüğünü, ilgili bakanların daha doğru bilgiler verebileceğini kaydetti. Taçoy, Yeşilırmak kapısı ve CMC’deki atıkların değeri ile ilgili de gerekli çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar