Arıklı akaryakıt ihalesini iptal ettirdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
KıbrısManşet

Arıklı akaryakıt ihalesini iptal ettirdi

Erhan Arıklı

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı KIB-TEK’deki  akaryakıt alımına müdahale ederek İhaleyi iptal ettirtti.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Arıklı Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na akaryakıt alımıyla ilgili ihale konusunda aylık 100 ile 300 milyon liralık vurgun iddialarının gündemde olduğu bu süreçte ihalenin yapılmasının doğru olmayacağını söyleyerek Başbakan Ersan Saner ile konuşarak ihalenin iptalini gerçekleştirdi.


Arıklı KIB-TEK’teki vurgun iddialarına açıklık getirerek şunları söyledi:

Henüz bazı şeyleri açıklamak için erken ,sadece akaryakıttaki kaçağı önlesek ülke ekonomisine ayda 100 Milyon TL’lik bir kaynak sağlanacaktır .Bu konuda  her türlü girişim ve araştırmalar tarafımızca yapılmaktadır. Konu ile alakalı bir başka durum   ise kuruma alınan akaryakıtın kalitesi ile ilgilidir.Bu durum ile  sonuçlanmış bir meclis araştırması vardır.İhale şartlarında belirtilen kalitenin altında akaryakıt getiren şirket ceza ödemeye mahkum edildi.Ayrıca ihaleye katılmasının önü de kesildi.Şimdi bir başka aile şirketi ile ihaleye katılıyor.. Tüm bu bilgiler ve iddialar tarafımızca araştırılmaktadır. Ayrıca akaryakıt ihalesinde düzenleme yapılarak  Uluslararası olacak şekilde ihaleye çıkılması için çalışmışlar  başlatılmıştır…Araştırmalarımızın sonuçları yakın zamanda basın ile paylaşılacaktır…

Özkıraç: Arıklı kısa vadede yapılması gereken yatırımlara bile engel koymaktadır

 

El-Sen başkanı Kubilay Özkıraç, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’yı şiddetle kınadıklarını açıkladı.

Basın Açıklaması:

Bakanlık göreve başladığı günden itibaren özellikle Kıb-Tek ve bu ülkenin emekçi kesimlerine karşı çirkin ve seviyesiz saldırılar yapan YDP Genel Başkanı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’yı şiddetle kınıyoruz.

Mensup olduğu siyasi görüş nedeniyle her zaman sermayeden ve sömürüden yana saf tutan bu zat, şimdi de Kıb-Tek emekçilerinin Toplu Sözleşme düzenini ortadan kaldırmak için manevralar yapmaktadır.

Asli görevi Kıb-Tek’ in geleceği ve Toplumun daha sağlıklı, daha güvenli, daha çevreci ve daha ucuz enerji için yatırım yapması gerekirken, kısa vadede yapılması gereken yatırımlara bile engel koymaktadır. Kendisine yüklenen misyon gereği bu toprak parçası üzerinde yaşayan tüm emekci kesimlerin arasına ‘’ Ayrılıkcı ‘’ politikalarıyla nifak tohumları saçan Erhan Arıklı’ yı Kıb-Tek ve Ekonomik anlamda yapılması gereken ve atılması gereken adımları bir an önce atmasını, aksi taktirde oturduğu koltuktan derhal ayrılmasını talep ediyoruz. Kendini ve Partisini bu ülkenin sahibi sanan Erhan Arıklı ve Şürekası şunu iyi bilmelidir ki ‘’ Bu Toplum ne Rum Şövenizmine, ne İngiliz sömürgeciliğine ne de Erhan Arıklı’ nın hayallerini süsleyen Gerici, Faşist anlayışa teslim olmamıştır ve olmayacaktır.’’

Bu Topluma, Emekçilere ve El-Sen’ e ayar vermeye çalışan Erhan Arıklı ve Şürekasına çok yakında El-Sen olarak gerekli cevabı Demokratik Eylem ve Mücadelemizle vereceğiz.

El-Sen bu Toplumun bağrından çıkan bir Sendikadır, bu Toplumla birlikte seni ve Şürekanı zamanı geldiğinde işgal ettiğiniz koltuklardan indirmesini biliriz. Bu nedenle Erhan Arıklı’nın haddini aşmamasını öneriyoruz.

El-Sen sizinle kavgaya hazırdır, bu böyle biline.

 

 

 

Kubilay Özkıraç

                                                                                                   El-Sen Genel Başkanı

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar