KıbrısManşet

Arazideki yangın Lefkoşa’yı elektriksiz bıraktı
Haspolat Sanayi Bölgesi’nde dün öğle saatlerinde çıkan arazi yangını başkentte elektrik enerjisinin kesilmesine yol açtı
Haspolat Sanayi Bölgesi’nde Kıbet isimli iş yerinin güney kısmındaki arazide dün öğle saatlerinde yangın çıktı.Yangına polis itfaiye, sivil savunma,  Orman Dairesi ekipleri ile Değirmenlik Belediyesine ait su tankeri ve bölge halkı iş makineleri ile müdahale ederken yangının çıkış nedeni henüz belirlenemedi.

Yangın sonucu yaklaşık 15 dönümlük alandaki kuru otların yanı sıra, 10 adet çam ve 70 adet akasya ağacı ile Kerim Özyağ’a ait 25 adet rulo balya ve 5 dönüm anız yanarak zarar gördü.

Yangın ile birlikte Lefkoşa’nın geniş bir kesiminde elektrik enerjisi kesildi.

 

KIB-TEK: Elektrik kesintisinin sebebi yangın

Kıb-Tek konuyla ilgili açıklamasında, kesintinin, Haspolat Bölgesi’ndeki bir arazide çıkan yangın nedeniyle dün saat 12.27’den itibaren yaşandığını belirtti.

Arazide çıkan yangın sebebiyle Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na ait yüksek gerilim iletim hatlarının korumaları devreye girerek hattı enerjisiz bıraktığı belirtilen açıklamada, “Buna bağlı olarak Lefkoşa Trafo Merkezi, Meriç Trafo Merkezi, Haspolat Trafo Merkezi ve Ecvet Yusuf Yük Tevzi ile Gönyeli Yük Tevzi Merkez’leri devre dışı kalmıştır” denildi.

Kıb-Tek açıklamasında yangının kontrol altına alınmasıyla birlikte Lefkoşa Trafo Merkezi’nden enerji alan bir kısım yerleşim yerlerine kısa sürede yeniden enerji verilirken, itfaiyenin onay vermesi ile Haspolat Trafo Merkezi üzerinden elektrik enerjisi sağlanan yerleşim yerlerine de yeniden enerji verileceğini açıkladı.

Kıb-Tek, açıklamasında “Kurumumuza bağlı olmayan sebeplerle meydan gelen elektrik kesintisi sonucu vermiş olduğumuz rahatsızlık için tüketicilerimizden özür dileriz” ifadelerine yer verdi.

 

Başa dön tuşu