Arasta’ya yağlı sabotaj - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Arasta’ya yağlı sabotaj

Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesinde, turistlerin uğrak yeri olan Arasta’da, bir ayda ikinci kez, yola dökülen atık yağlar hem esnafı, hem de yağa basıp kayarak düşenleri öfkelendirdi

Eniz ORAKCIOĞLU

Başkent Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesinde turistlerin uğrak yeri olan Arasta’da yola dökülen atık yağlar vatandaşlara, turiste ve esnafa zor saatler yaşattı. Yol boyunca dökülen yağlar sonucu oluşan manzara ve koku rahatsızlık verirken, yağlara basarak düşen ve düşme tehlikesi yaşayan ve düşen turistler ile vatandaşları öfkelendirdi. Son bir ayda 2’inci kez yaşanan bu olay, esnafın tepkisine neden oldu. Arasta esnafı, sorunun yeniden yaşanmaması için belediyenin tedbir almasını istedi.


Dökülen yağa basıp düşenler oldu

Havadis’e ulaşan bölge esnafı sorunun Büyük Han’daki restoranların atık yağlarının Arasta’ya kullanılarak taşınması sonucu yaşandığını belirtti. Esnaf restoranlardan çıkan atık yağlar için başka yer gösterilmesi talebinde bulundu.

Temizlendi ama koku kaldı

Yardeki yağı fark etmeyen birkaç vatandaş ve turistin yanı sıra, bisiklet süren yaşlı bir adamın kayarak düştü. Öğle saatlerinde bölgedeki Askeri Birlik olaya el atarak yağ dökülen yerlere toprak attı. Daha sonra Lefkoşa Türk Belediyesi ekipleri toprakları süpürüp, Arasta’yı araçlarla yıkayarak yağdan temizledi. Yapılan temizliğe rağmen çevre kokudan kurtulamadı.

Esnaf ve vatandaş isyan etti

Bölgede temizlik çalışmaları sırasında turist ve vatandaş bölgeye giremedi, esnafın ise işleri aksadı. Hem vatandaş, hem de esnaf yaşanan bu durum karşısında isyan ederken, esnafın bazısı dükkanlarını kapatıp evine gitti.

 

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar