“Arasta’da Bayram Yok”

0
“Arasta’da Bayram Yok”

 

HÜKÜMET ARASTA’YA EL ATSIN: Arasta Çarşısı’nın eski canlılığına kavuşturulması gerektiğini dile getiren esnaf, hükümetin bu anlamda çalışma başlatmasını talep etti. Çeşitli organizasyonlarla çarşıya yeniden bir hareketlilik geleceğine inanç belirten esnaf, mevcut durgunluğun devamı halinde birer ikişer kepenk indirileceği uyarısında bulundu

 

Duygu ALAN
Ramazan Bayramı arifesinde deyim yerindeyse sinek avlayan Arasta Çarşısı esnafı, Kurban Bayramı arifesinde de umduğu satış rakamlarına ulaşamadı.
İşsizlikten yakınan tarihi Arasta Çarşısı esnafı, çarşıdaki insan topluluğunun kuru kalabalıktan ibaret olduğunu öne sürdü.
Havadis’e konuşan esnaf, “Arasta Çarşısı esnafı 2 yıldır dibe vurdu. Bayram arifesinde bile satış yapamıyoruz” diye dert yandı.
Birçoğunun iflasın eşliğine geldiğini ileri süren Arasta esnafı, çarşının cazibesini kaybettiğini söyledi.

“Kalabalığın esnafa faydası yok”
Arasta’da faaliyet gösteren esnaflar, çarşıya yerli halkın ilgisinin tamamen kesildiğini ifade etti. Bir süre öncesine kadar Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye gelen turistlere yaptıkları satışlarla kazanç elde ettiklerini söyleyen Arasta esnafı, artık onların da çarşıya ilgisinin azaldığını kaydetti.
Arasta’da esnaf, “Uzaktan bakıldığında Arasta’da hep bir kalabalık var. Ancak o insan kalabalığının hemen hepsi gezmek maksatlı bu sokaklardan geçiyorlar. Alışveriş yapmıyor. Arasta’da gezen çok ama esnafa faydası yok” dedi.

“Arasta canlandırılmalı”
Arasta Çarşısı’nın eski canlılığına kavuşturulması gerektiğini dile getiren esnaf, hükümetin bu anlamda çalışma başlatmasını talep etti.
Çeşitli organizasyonlarla çarşıya yeniden bir hareketlilik geleceğine inanç belirten Arasta esnafı, esnafın mevcut durgunluğun devamı halinde birer ikişer kepenk indireceğini söyledi.