Arabacıoğlu: Saygısızlık yaptılar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
KıbrısManşet

Arabacıoğlu: Saygısızlık yaptılar

Arabacıoğlu

DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, genel seçimlerde adaylığı ile ilgili aklının karışık olduğunu ifade etti, DP’den istifa eden milletvekillerini ve ayrılma sinyalleri veren Özdemir Berova’ya çok ciddi şekilde eleştirdi

İSTİFA SEBEPLERİ TUTARLI DEĞİL: Arabacıoğlu, 4 yıl önce yola 12 kişi çıktıklarını ancak 5 kişi kaldıklarını ifade ederek yapılanları üzülerek izlediğini söyledi. Arabacıoğlu: Yapılan Oy verenlere karşı bir saygısızlık. Bu parti onlara büyük olanaklar sundu. Bana göre ayrılan arkadaşların hiçbirinin sebepleri tutarlı değildir

BEROVA YANLIŞ YAPTI: Arabacıoğlu: Ben bugün Özdemir Berova’ya sorarım neden ayrıldın? Bu parti sana yeni vekilliğine bakanlık olanağı sundu. Bu partiye ve tabana karşı Berova’nın davranışları yanlış. İnsanlar, bu davranışlar yüzünden siyasetçileri “Rüzgar ne tarafa eserse o yöne giden insanlar” olarak algılıyor

KAFAM YİNE KARIŞTI: Arabacıoğlu: Eğitim Bakanlığı’ndan ayrılmamın ardından aday olmama kararı almıştım. Ancak hem tabandan gelen baskı hem de geçen hafta DP’nin kuruluş yıldönümünde yaşananlar kafamı karıştırdı. Ailem halen daha aday olmamamı istiyor. Net kararımı ileriki günlerde vereceğim

 Bertuğ TOPAL

Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili ve 24 yıllık usta siyasetçi Mustafa Arabacıoğlu, 7 Ocak’ta yapılması beklenen erken genel seçimler öncesi milletvekilliği adaylığı konusunda ikilem yaşıyor. Ailesi ve kendisinin “artık yeter” dediği noktada hem Demokrat Parti tabanından güçlü bir “aday ol” desteği geldiğini hem de geçen hafta gerçekleştirilen Demokrat Parti’nin kuruluş yıldönümünde aday olması yönünde yaşanan duygusal anlar Arabacıoğlu’nun aklını karıştırdı. Arabacıoğlu kararını ileriki günlerde netleştireceğini belirtti.

Arabacıoğlu, Havadis’e verdiği röportajda geçen genel seçimlerden 12 kişi ile yola çıktıklarını ancak bu sayının 5’e kadar düştüğünü ifade ederek bu süreçte yaşananları saygısızlık olarak niteledi.


Arabacıoğlu, “Yapılan Oy verenlere karşı bir saygısızlık. Bu parti onlara büyük olanaklar sundu. Bana göre ayrılan arkadaşların hiçbirinin sebepleri tutarlı değildir. Ben bugün Özdemir Berova’ya sorarım neden ayrıldın? Bu parti sana yeni vekilliğine bakanlık olanağı sundu. Bu partiye ve tabana karşı Berova’nın davranışları yanlış. İnsanlar, bu davranışlar yüzünden siyasetçileri “Rüzgar ne tarafa eserse o yöne giden insanlar” olarak algılıyor” ifadelerini kullandı.

İşte Mustafa Arabacıoğlu ile yapılan röportaj:

 

Soru: Hem parti içerisinde hem de genel kamuoyunda adaylığınız ile ilgili çeşitli dedikodular var. Bu dedikoduları nasıl değerlendiriyorsunuz? Adaylık için bir karara vardınız mı?

Arabacıoğlu: Yüzde yüz bir karara varmış değilim. Parti içi istek oldukça fazla. Herhalde bugünlerde net bir karara varacağız. Benim için aday olmama yönüne iten aşırı yorgunluktur. 24 yıllık siyasi hayatımda oldukça yoruldum. Siyasi arenada yaşananları gördük sonra insan üzülüyor. Dolayısıyla bir takım olaylar da var. Benim aday olmama kararım bakanlıktan ayrıldıktan sonraya dayanır. O zaman da ben Genel Başkanım Serdar Denktaş’a aday olmayacağımı söyledim. Yapılan MYK ve Parti Meclisi toplantılarında bunu dillendirmedim ama başkanın bilgisi dahilindeydi.

 

Soru: Geçen hafta içerisinde Demokrat Parti’nin kuruluş yıldönümünde DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın sizin için güzel sözleri oldu. O gece de duygusal anlar yaşandı. Bu süreçte yaşananlar kararınızın değişmesine neden oldu mu?

Arabacıoğlu: O gece aklıma bir çok şey geldi. 24 yıllık siyaset yaşamımda çok kırılma noktalarım oldu. Bu kırılma noktaları içerisinde çok özverili katkılarımız oldu. Partide 2 kişi kaldığımızı hatırlarım. Gerek kişisel gerekse maddi bağlamda bu parti çok kötü günler geçirdi. Hep o dönemler aklıma geldi, Annan döneminde CTP ile kurduğumuz hükümet aklıma geldi, ÖRP olayıyla ilgili yaşananlar aklıma geldi. Düşünün bundan 3 yıl önce 12 kişi ile yola çıktık. Ama maalesef 5 kişi ile bu yola devam eder durumda kaldık. Başkanın bu söylemi beni ciddi şekilde duygulandırdı.

 

Soru: DP içerisinde ciddi bir yaşanmışlık ve tarih var. Son dönemde yaşananlar da ortada. Arabacıoğlu bu yaşananları nasıl yorumlar?

Arabacıoğlu: DP’de gerçekten bir tarihe tanıklık ettik. Yaşananların tümünde ben de vardım. İleride bunları belki de yazmak gerek. Çalışanlarımızın maaşını kendi cebimizden ödediğimiz dönemler yaşadık bu parti içerisinde. Dolayısıyla başkanın da bunlara atıfta bulunması beni etkiledi.

Tabandan da bana tekrardan aday olmam yönünde büyük bir destek var. Biz tabanla var olduk. Onların talepleri de gerçekten ciddi boyutta. Ailem bu işten çekilmemi ister. Eşim de geçen akşam yaşananları gördü. O da ikide kaldı. İleriki günlerde ciddi bir karar noktasına geleceğiz.

 

Soru: Neden bırakma noktasına geldiniz? Sizi bu düşünceye iten sebepler nelerdir?

Arabacıoğlu: 24 yıl yaşananlar görülenler insanı siyasetten itekler. Siyaset insanın dıştan baktığı ile içe girdiği yaşananlar arasında ciddi farklılıklar olan bir kurumdur. Yaşananlar beni bu siyasete uzaklaştırdı. 12 kişi ile yola çıktık 5 kişi kaldık. Geçen gün bir arkadaşımızın açıklamasını okudum. O da beni etkiledi. Yeni seçilen bir arkadaşımız, ben bile UBP ile koalisyon kurulacağı zaman görev talep etmedim. Dedim ki sırf ben aday olmayacağım. Diğer arkadaşlarımız aday olsun ki toplum bu arkadaşlarımızı tanısın. Ben komitelerin hepsine yetişebilmeye çalışacağım diyerek onların bakan olmasını destekledim.

Bu arkadaşlarımıza karşı bu kadar büyük fırsat yaratan bir partiye karşı böyle bir yorumda bulunması beni çok üzdü. Gerçekten Özdemir bey kardeşimin bu düşüncesi beni üzdü. Hiç beklemezdim. Siyaset böyle bir ortam. Yürürken kimin sana çelme atacağını bilmezsin.

Serdar beyin bana karşı hep söyleminde şu vardır. Her görüştüğümüzde şunu söyler: Ben sana kazık atacağım” Adaylık önereceğim diyerek bu sözü söyler. Bunun altında yatan neden ise şudur: Kendisine ben hep espri yapardım ve şöyle söylerdim: “Senin ben dostun değilim. Çünkü ne kadar dostun varsa seni arkandan bıçakladı. Bütün dostların kaçtı ben kaçmayacağıma göre ben senin dostun değilim”

Arabacıoğlu

Soru: DP’ye karşı bir nankörlük olduğunu düşünüyor musunuz? Çünkü bu yola 12 kişiyle başladınız 5’e düştünüz. Bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

Arabacıoğlu: Ben bu yapılan DP’ye karşı değil oy verenlere karşı yapılan bir saygısızlık olarak nitelerim. Çünkü seni seçmen DP amblemi altına seçti. Bağımsız bir aday olsalar kazanma şansları yok. Bu parti onlara bu olanağı sağlıyor ve siz aday olup çıktıktan sonra bu hareketleri yapıyorsunuz. Bana göre ayrılan arkadaşların hiçbirinin sebepleri tutarlı değildir. Ben bugün Özdemir’e sorarım neden ayrıldın? Bu parti sana yeni seçilmene rağmen iki buçuk yıllık bakanlık olanağı sundu. Seçildikten sonra başka bakan olan var mı merak ediyorum. Ben 24 yıllık vekilim toplam bakanlık yaptığım süre 3 buçuk yıldır. Dolayısıyla Özdemir Berova’ya parti bu şansı vermiş. Ve bu şansı veren bir partiye ve tabana karşı Berova’nın bu konuyla ilgili davranışlarının çok daha tabana karşı pozitif olması gerekiyordu. Bu yalnız tabana değil, siyasete ve siyasetçilere karşı da yapılan bir olumsuz algıdır. Bu hareketleri gören insanlar, siyasetçileri “rüzgar ne tarafa eserse o yöne giden insanlar” olarak algılar. Bu da beni yıpratır. Siyasete girecek kişilerin girmesini de engeller. Siyasetçiden kaynaklanan nedenlerden dolayı güven de kalmaz. Bunlara çok dikkat etmek gerekir. Bunları gördük sonra bu durumlardan çıkayım, kurtulayım diyorum.

Yaşımız 70’e de geliyor ve artık bunları gördük sonra, aileme daha fazla zaman ayırmamın benim için daha iyi olacağı kanısına varıyorum. Düşünün ben ameliyat olduğumun altıncı günü Meclis’teydim. Bu bir sorumluluktur. Bu hükümete karşı sorumluluktur. Bunları düşündüğüm zaman bırakayım diyorum. Ancak şimdilerde yine kafamız bulandı. Ailemle birlikte karar vereceğim. Onların görüşü halen daha aday olmamam yönündedir.

 

Soru: Geçmiş dönemdeki siyasetçi yapısı ile şu andaki siyasetçi yapısını kıyasladığınızda ne gibi farklılıklar görüyorsunuz?

Arabacıoğlu: Topluma da aynı soruyu sormak gerekir. Bundan 20 yıl önceki toplumsal algılarla bugünkü toplumsal beklentiler arasında fark var. Ben 1993’te parlamentoya girdiğimde o günkü parlamento bugünkü parlamentodan çok daha fazla duyarlıydı. Ben parlamentler için bunu söylemiyorum. Ancak bazı vekiller sırf milletvekili olsun diye vekil oluyor. Aslında vekil olmak çok özveri gerektiren bir kavramdır. “Ben” düşüncesi olmayan bir kavramdır.

 

Soru: Bir seçim dönemi yaklaşıyor. Tarih ciddi şekilde tartışıldı. Sizce 7 Ocak’ta bir seçim olması durumunda ülkeyi ne gibi zorluklar bekliyor?

Arabacıoğlu: Bütçe açısında bütçenin 12’de 1’i uygulanabilir. Ancak enflasyon ve dövizdeki dalgalanmaya baktığınız zaman hayat pahalılığı olarak şu an 5.6 Ocak maaşlarına eklenmesi gerekir. Ancak geçmiş yılki bütçe bunu karşılamayacaktır. Diğer ödemelerle ilgili ciddi boyutta sorunlar yapılacak. Ocak’ta seçim olduğu zaman Ocak sonuna ancak yemin edilir. En az bir ay da hükümet kurma çalışmaları yapılacak. Bu süreç sonunda Mart’ı bulacağız. Nisan Mayıs zaten yerel seçimlerin seçim yasakları gelecek. 2018’in Temmuz ayından önce bütçe geçmez.

Ancak 7 Ocak diye bir saplantı oldu. Esasında Tufan Erhürman’ın açıklaması çok manidardır. “Siz bizden en erken tarihi istediniz. Biz de en erken tarihin 7 Ocak olacağını söyledik” dedi. Devletin geleceğini ve halkın geleceğini düşünüyor olsalar en erken Şubat ayında bu seçim yapılmalı. Siyasette toplumsal çıkarlar öne çıkmalı. Bunların hiçbiri ortada yok. Başbakan diyor ki biz komiteden geçirelim bütçeyi de gelen hükümet genel kuruldan geçirsin. Komiteden geçer de genel kuruldan geçmezse zaten kadük olacak. Muhalefete seçim tarihi belirleten herhalde başka bir Başbakan dünyada yoktur.

Seçmenin şu an bir alternatif partisi var. Yani seçmen eskiden UBP’ye vermezse CTP veya DP’ye, CTP’ye vermezse UBP’ye veya DP’ye gider verirdi. Ancak şimdi bu seçimlerde farklı bir durum var. Her partinin şu an bir alternatifi vardır. Bu seçim sonrsasını kestiremiyoruz. DP’nin baraj sıkıntısı olacağını düşünmüyorum. Bunun göstergesi de geçen hafta yapılan yıldönümü kutlamasıydı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar