Apple ve Amazon'un kârları beklentilerin altında kaldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
EkonomiSürmanşet

Apple ve Amazon’un kârları beklentilerin altında kaldı

Apple’ın temmuz-eylül döneminde 84,9 milyar dolar kâr etmesi beklenirken, Amazon’un ise 116,6 milyar dolar kâr etmesi tahmin ediliyordu.

Apple ve Amazon’un temmuz-eylül dönemine ait bilançosunu açıklandı. Apple’ın söz konusu dönemde elde ettiği gelir yıllık yüzde 29 artarak 83,4 milyar dolara çıkarken, Amzon ise gelirini yüzde 15 arttırarak 110,8 milyar dolara çıkardı. İki şirketin de elde ettiği gelirler piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.


Apple’ın 84,9 milyar dolar kâr etmesi öngörülürken, Amazon’un ise 111,6 milyar dolar kâr etmesi tahmin ediliyordu. Apple’ın geçen yılın aynı döneminde 12,7 milyar dolar olan net karı ise yüzde 62,2 artarak 20,6 milyar dolara yükseldi. Şirketin hisse başına karı, bu dönemde 0,73 dolardan 1,24 dolara çıktı.

iPhone satışlarında artış

Bu dönemde Apple’ın akıllı telefon, tablet ve bilgisayar satışları artış gösterdi.

iPhone satışlarının tutarı, temmuz-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 47 artarak 38,9 milyar dolara yükseldi.

Aynı dönemde iPad satışları yüzde 21,4 artışla 8,3 milyar dolara, Mac satışlarının tutarı ise yüzde 1,6 artarak 9,2 milyar dolara ulaştı.

Arz kısıtları Apple’a 6 milyar dolara mâl oldu

Apple Üst Yöneticisi (CEO) Tim Cook, şirketin finansal sonuçlarına ilişkin, “6 milyar dolara mal olduğunu tahmin ettiğimiz, beklenenden daha büyük olan arz kısıtlarına rağmen çok güçlü bir performans sergiledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Cook, tedarik zinciri sıkıntılarının, sektör genelindeki çip sorunu ile Güneydoğu Asya’daki Covid-19 salgınının neden olduğu üretim kesintilerinden kaynaklandığını ifade etti.

Arz sıkıntılarına rağmen ekim-aralık döneminde daha güçlü bir gelir artışı beklediklerini belirten Cook, Covid-19 salgınıyla ilgili üretim kesintilerinin büyük ölçüde iyileştiğini, çip sıkıntılarının ise devam ettiğini kaydetti.

Amazon’un satışları da beklentilerin gerisinde kaldı

Amazon’dan yapılan açıklamaya göre ise şirketin bu yılın temmuz-eylül döneminde elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 110,8 milyar dolara ulaştı. Şirketin geçen yılın aynı dönemindeki net satışları 96,1 milyar dolar olarak kayda geçmişti.

Piyasa beklentilerinin gerisinde kalan şirket gelirinin, bu dönemde 111,6 milyar doları bulması tahmin ediliyordu.

Amazon’un net karı ise bu dönemde 3,2 milyar dolara geriledi. Şirketin geçen yılın aynı döneminde elde ettiği net kar 6,3 milyar dolar seviyesindeydi.

E-ticaret devinin geçen yılın üçüncü çeyreğinde 12,37 dolar olan hisse başına karı ise bu yılın aynı döneminde 6,12 dolara düştü. (AA)

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar