Aplıç’taki hareket Lefkelileri heyecanlandırdı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Aplıç’taki hareket Lefkelileri heyecanlandırdı

Lefke Aplıç kapısının açılmasına imkan sağlayacak altyapı çalışmaları için alanda hareketin başlaması Lefke’de heyecanla karşılandı.

İhaleyi kazanarak 21 Eylül’de sözleşmesini imzalayan Tagmac ltd. dün Lefke Aplıç mahallesindeki bir araziye AB Koordinasyon Merkezi ve Tagmac ltd. için ofis kurdu. Yol inşa çalışmalarının ise yarından itibaren başlayacağı açıklandı.

Gürsel KARAGÖZLÜ

Belediye memnun

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya Lefke Aplıç,  ilgili firma ile temasa geçtiğini ve Perşembe günü itibarı Aplıç kapısı için KKTC sınırlarında kalan 980 metrelik yol çalışmalarına başlanacağını açıkladı.

 Kaya, yol çalışmalarının imzalanan sözleşmeye göre Mart ayına kadar tamamlanacağını anımsatarak, belediye olarak kendilerinin de üzerine düşeni yapmak için hazır olduklarını kaydetti.


Perşembe günü başlanacak yol çalışmalarına ilaveten devletin ilgili kurumlarının yol çalışmaları bitiminden sonra Lefke Aplıç kapısının kurulacağı yere Polis ve Gümrük kabinlerinin yapılması, fiber optik telefon ve elektrik hatlarının çekilmesi gereğini de anımsatan Kaya,  Lefke çarşı merkezinden kapıya kadar olan yolun trafik güvenliğine yönelik işaretlerinin de ilgili kurumlarca hızlı bir şekilde yapılması gereğini hatırlattı.

600.000 Euroluk iş

Kıbrıs’ın kuzey kesiminde 980 metrelik yolu kapsayacak projenin zaman çizelgesi sözleşme imzalanmasından itibaren beş ay sonunda yani Mart 2017 tarihinde bitirilmesi hedefleniyor. Proje tamamen Kıbrıs Türk toplumuna yönelik Mali Yardım Programı çerçevesinde Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Projenin tahmini maliyeti ise yaklaşık 600.000 Euro’dur.

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????

dsc_3980-simdiki-lefke-aplic-kapisi

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar