FutbolSpor

Antrenörler sitemde: Bizim suçumuz ne?  


Ülkemizde futbolun durmasına karşın; futbol ne zaman başlayacak, katkı payları zamanında takımlara ödenecek mi, sporun paydaşlarının planlaması nasıl olacak gibi sorular sorulurken, A Lisans diplomalı antrenörlerin konusu da gündemde kalmaya devam ediyor.

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği mali genel kurulda teknik direktör ve antrenör konuları da gündem olmuştu.

 Önerge verilmişti

 

Genel kurul öncesinde oylanan ve genel kurul gündemine alınan Süper Lig’de A lisans teknik adamların teknik direktör statüsünde sayılması ile ilgili 14 oyla verilen önerge konusunda KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu söz almış, konunun yönetim kurulu yetkisinde olduğunu ancak bu şekilde kabul edilmesinin etik olmadığını belirtmişti.

Konunun bir takım tehlikeler içerdiğini belirten Sertoğlu, açma kararı aldıklarını ancak erteledikleri Teknik Direktör kursu açılıp tamamlanana kadar geçici olarak bu hakkı verebileceklerini, kabul edilmesi halinde bunu yönetim kuruluna götüreceğini söylemişti.

Önerge genel kuruldan onay almış ve olay KTFF yönetim kuruluna havale edilmişti.

 

Göktaş karşı çıkıyor

 

Kıbrıs Türk Futbol Antrenörler Derneği Başkanı Süleyman Göktaş, Futbol Federasyonu Olağan Mali Genel Kurulu’nda 14 kulübün sunduğu A lisans antrenörlerin Süper Lig’de görev yapması yönündeki talebin uygun bir talep olmadığını söyledi. Göktaş, “Böyle bir olgunun gerçekleşmesi uygun bir durum değildir. Eğitim başlar sonra eğitime katılanlara çalışma izni verilir” diyen Göktaş geçmişte de Futbol Federasyonu’nun bu uygulamayı yaptığını söyledi. Göktaş, yönetmelik değiştirmenin tehlikeli olduğunu söyleyerek, “Uluslararası normlara uygun olmaz. UEFA’da FIFA’da bu uygulamalar yapılır” şeklinde konuştu. Göktaş, bu uygulamanın Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu tarafından da kabul edilmemesinin sevindirici olduğunu belirterek, “futbolun ilerlemesini ve gelişmesini isteyenler bu öneriyi kabul etmez” dedi.

 

A lisans antrenörleri

 

Havadis’e açıklamalarda bulunan A Lisans Antrenörü Çağan Çerkez kendisi gibi Niyazi Göksun, Özgü Bayraktar, Serkan Önet’in de ayni sıkıntıları yaşadığını belirterek şunları söyledi:

“A lisans diplomalı antrenörler ile ilgili olarak buradaki öneri şudur; teknik direktör olma hakkına sahip olan 3 vizesini doldurmuş kişilerin pandemi süreci boyunca Süper Lig’de çalışma hakkından mahrum edilmemesi. Çünkü geçen sene açılacak olan kurs açılmadı. Bu sene pandemi sebebi ile yine açılamıyor. Çünkü Türkiye’den hocalar gelemiyor.

Bu yüzden ben ve benim gibi 22-23 A lisans diplomalı antrenör arkadaşlar bu kursa katılamıyor. Birçok kişi 4-5 vizesini tamamlamış pozisyondadır. Şimdi bu antrenör arkadaşlar kurs açılıncaya kadar teknik direktör olamayacak ve bu yüzden Süper Lig’de takım çalıştıramayacaklar ya da hep yardımcı pozisyonunda kalacaklar.

O zaman bende sormak istiyorum; Bizim suçumuz ne?”Başa dön tuşu