DünyaSürmanşet

Antalya zirvesi sona erdi: Ukrayna Dışişleri Bakanı, ateşkes konusunda anlaşılamadığını söylediRusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası ilk üst düzey görüşmede, iki ülkenin dışişleri bakanları Türkiye’de bir araya geldi. Antalya’daki zirveye Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın yanında Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

Üçlü zirvenin ardından bir açıklama yapan Kuleba, ateşkes konusunda bir gelişme kaydedilemediğini söyledi.
Kuleba ayrıca Ukrayna’daki en ciddi durumun Mariupol şehrinde olduğunu, ancak Putin’in burası için bir insani koridor teklifinin olmadığını belirtti.Toplantının ardından Lavrov ve Kuleba, ayrı odalarda basın toplantıları düzenledi.

Lavrov, Ukrayna’nın doğu bölgesindeki Rusların çoğunlukta olduğu bölgeye bir saldırı planlamakta olduğunu öne sürdü.

Batı’nın Ukrayna’ya öldürücü silahlar sağladığını belirten Lavrov, ayrıca Batı’nın çok uzun zamandır bölgede bir tehlike yarattığını aktardı.

Zirvede Rusya’nın, Kırım ve Donbas bölgesindeki ayrılıkçı bölgelerin statüsü ile Ukrayna’nın tarafsızlığı başlıklarını masaya getirmesi bekleniyordu.

Ateşkes, tahliye koridorları ve insani yardımlar konusu ele alınacak başlıklar arasındaydı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, zirvenin “barış ve istikrar getirmesini” umduğunu söyledi.

Ancak Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba Antalya’ya hareketi öncesi, beklentilerinin “sınırlı ve düşük” olduğunu ifade etti.

Kiev hükümeti, toprakları ile ilgili pazarlık yapmayacağını söylemişti.

Başa dön tuşu