EkonomiManşet

Anlaşmanın ardından dövizde düşüş yaşanıyor


Sterlin, dolar ve euro kaç TL? Döviz kurları en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada dövizde son durum.

Türkiye ile ABD’nin, Barış Pınarı Harekatı’na ara vermesi konusunda anlaşmasıyla Dolar da Türk Lirası karşısında düşüşe geçti. Uzun süredir “Suriye” hareketliliği yaşayan Dolar, dünkü açıklamaların ardından başlayan düşüşünü sürdürerek sabah saatlerinde yüzde 1’lik kayıpla 5.7585’e kadar geriledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in görüşmesinin ardından Suriye’de 120 saatlik ateşkes ilan edileceği haberi piyasalarda da olumlu karşılandı. Dün New York’ta işlem gören Türk hisse senedi iShares MSCI Turkey ETF’si haberle birlikte yüzde 4 yükseldi. Ayrıca BIST 100 Endeksi de günü yüzde 0.8 artışla tamamladı.

Euro da geriledi

Anlaşmanın sağlanmasının ardından Euro da yüzde 1’in üzerinde kayıpla 6.41’e geriledi.

Dolar 9 Ekim günü 5,83’ten işlem görmüştü

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeydoğusunda yürüttüğü harekat nedeniyle “gerilen” ABD ile Türkiye ilişkileri, doların yükselmesine neden olmuş; operasyonun başladığı 9 Ekim günü Dolar yüzde 1’den fazla yükselerek, 5,83 liradan işlem görmüştü.

“Anlaşma TL varlıklar üzerindeki baskıyı ortadan kaldıracak”

Analistler, Türkiye ile ABD’nin, Suriye’nin kuzeydoğusundaki operasyon için anlaşmalarının TL varlıklar üzerindeki baskıyı ortadan kaldıracağını, TL cinsinden varlıkların pozitif ayrışabileceğini ifade etti.

Ayrıca bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklenti anketinin, yurt dışında ise ABD ile Çinli yetkililer arasında devam eden ticaret müzakereleri, Brexit gelişmeleri ve açıklanacak şirket bilançolarının takip edileceğini kaydeden analistler, teknik açıdan Dolar/TL’de 5,76’nın altında kapanışlar olması durumunda 5,7390’nın destek, 5,8350’nin direnç konumunda olacağını dile getirdi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı