KıbrısManşet

Anastasiadis:Gelecek için gerçekçilikle çalışmalıyız


Rum Yönetimi Başkanı Nicos Anastasiadis, Mont Pelerin`deki ikinci tur müzakerelerin harita değiş tokuşuna olanak sağlayacak bir anlaşmaya varılması ve nihai çözüm için gerekli koşulların yaratılması umudunu dile getirdi.

Kıbrıs Üniversitesinin Kitle İletişim Enstitüsü tarafından bu yıl uygulanan 2016 Gazetecilik Ödülü etkinlikleri sırasında konuşan Nikos Anastasiadis, , Kıbrıs sorunu konusundaki dört başlıkta ilerleme kaydedildiğini, şimdi de haritalar oluşturulmasına olanacak sağlayacak bir sonuç ümidiyle toprak başlığının tartışıldığını ifade etti.

Anastasiadis, “ülkemize daha iyi bir gelecek sağlamak için gerçekçilikle çalışmalıyız ve ülkenin kaderi, ülkemize borcumuzu ödeyebilmemiz için, önümüze çıkan şartları iyi kullanmayı gerektirmektedir” dedi.

Anastasiadis, Çözümün bugün var olan durum olduğu konusunda düşünenlerle hemfikir olmadığını, çünkü bunun, adanın kuzeyini Kıbrıslı Türklere değil, Türkiye`ye armağan etme anlamına geldiğini iddia etti.

MONT PELERİN ÖNCESİ GÜNEYDE YOĞUN GÖRÜŞMELER

Güney Kıbrıs’ta ise Mont Pelerin Zirvesi öncesi yoğun görüşmeler vardı.

Rum Ulusal Konseyi dün Kıbrıs konusuyla ilgili toplandı, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiades ise hem Meclise hem siyasi parti başkanlarına bilgi verdi.

Anastasiades, görüşmelerden umutlu olduğu vurgusu yaptı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades, Mont Pelerin Zirvesi’ne katılmak üzere heyetiyle birlikte bugün İsviçre’ye gidiyor.

İsviçre öncesi DÜN Rum Ulusal Meclisi’ni toplayan ve parti başkanlarını bilgilendiren Anastasiades, ‘ikinci tur müzakerelerin harita değiş tokuşuna olanak sağlayacak bir anlaşmaya varılması ve nihai çözüm için gerekli koşulların yaratılması umduklarını’ söyledi.

Rum Ulusal Meclisi’ndeki toplantıda DİSİ ve AKEL sürece ılımlı yaklaşırken DİKO karşı görüş bildirdi.

DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüşümünün değil devamının güvence altına alınması gerektiğini savundu.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu ise ‘ilk kez Avrupa değerler belgesinde belirlendiği gibi temel özgürlüklerin geçerli olacağı konusunda ilke anlaşması bulunduğunu’ iddia etti.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu da devam eden süreçte ‘Hristofias-Talat görüş birliklerinin değerlendirildiğini ve bunlar temelinde iki toplum lideri tarafından ileri adımlar atıldığını’ söyledi.

Kipriyanu, AKEL’in çözümü sonuçlarıyla değerlendireceğini ve sonuçtan tatmin olması durumunda evet farklı bir durumda ise hayır diyeceğini de duyurdu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı