Anastasiadis: Guterres’e mekik diplomasisi önerdim

18 Kasım 2017 Cumartesi | 18:01
anastas'ad's

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreter Antonio Guterres’e “yeni çaba için ön şartların var olup olmadığını değerlendirmek için mekik diplomasisi başlatması” önerisinde bulunduğunu söyledi.

Güney Kıbrısta yayınlanan Politis gazetesinin haberine göre bir etkinlikte konuşan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e mekik diplomasisi başlatması önerisinde bulunduğunu açıkladı. Rum lider bu öneriyi BM Genel Kurulu çerçevesinde Eylül ayında New York’ta yaptıkları görüşmede ilettiğini kaydetti.

“Tarafların, şerhli olsa bile, önerilerini yazılı sunabilmeleri için” detaylı bir ön hazırlık yapılması gerektiği görüşünü yineleyen Anastasiadis, “Dolayısıyla, Genel Sekreter’e sunduğum öneri, ya BM, ya da tanınmış veya -Güvenlik Konseyi’nin bütün üyeleri gibi- tarafsızlığı bütün taraflarca genel kabul görecek şahsiyetler tarafından mekik diplomasisine girilmesidir. Sayın Guterres bu şekilde tarafların niyetlerini ve tezlerini de teşhis edip, değerlendirebilir” dedi.

Gazete, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin 34’üncü kuruluş yıldönümünde BM’nin, geriye kalan açık konuların nihai müzakeresinden önce büyük konularda bir stratejik anlaşma olanağı olup olmadığını araştırma düşüncesinden söz ettiğini hatırlattı.

Habere göre Anastasiadis, “Kıbrıs ve halkı için en iyi garanti, Avrupa Birliği’nin kendisidir” iddiasında da bulundu ve Güney Kıbrıs’ın Daimi Yapısal İşbirliği’ni imzaladığını hatırlattı.