Güney Kıbrıs

Anastasiadis, Çipras için devrede


ARABULUCU: Yunanistan için Anastasiadis devrede. Yunanistan ve IMF’in yeniden müzakere masasına dönmesi için inisiyatif üstlenen Nikos Anastasiadis, birçok randevusunu iptal ederek, mesaisinin önemli bir bölümünü arabuluculuğa harcıyor

KIBRIS CUMHURİYETİ BORCU SİLMEYE HAZIR: Rum Maliye Bakanı Haris Georgiades, AB üye ülkelerin Yunanistan’a borç yükünü hafifletmeye karar vermesi halinde, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de 330 milyon Euro’luk alacağından vazgeçebileceğini gündeme getirdi. Anastasiadis bu çabaya onay verdi

MERKEL İLE GÖRÜŞTÜ: Yunanistan’da yaşanan krizin kritik isimleri arasında yer alan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşen Nikos Anastasiadis, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde kalması için çabalarını sürdürdü

ÇİPRAS’A ÖRNEK ANASTASIADIS HÜKÜMETİ: Bu arada, Yunanistan’ın yeni hükümetinin kurtarma paketini reddetmesinin ardından, kreditörlerin Güney Kıbrıs’ta son bir yılda yaşanan gelişmeleri örnek gösterdiği öğrenildi

Yunanistan’ın içine düştüğü kritik mali tablonun ardından, Rum lider Nikos Anastasiadis AB ülkeleri ve Yunanistan arasında ciddi bir arabuluculuk görevi yürüttü.
Yunanistan’da yarın yapılacak “referandumun” sonuna kadar AB ülkeleri ile Yunanistan arasındaki uzlaşı arayışlarına ara verildi.
Yunanistan ve IMF’in yeniden müzakere masasına dönmesi için inisiyatif üstlenen Nikos Anastasiadis, bir çok randevusunu iptal ederek, mesaisinin önemli bir bölümünü arabuluculuğa harcıyor.
Ajandasında Kıbrıs müzakere süreci dışında tüm randevularını iptal eden Anastasiadis, hem Güney’deki AB ülkeleri büyükelçileri, hem de telefon aracılığı ile ülke liderleri ile görüşüyor.
Anastasiadis’in amacının, Yunanistan hükümeti tarafından reddedilen kurtarma paketinin biraz daha hafifletilmesi olduğu öğrenildi.
Anastasiadis, son 72 saatte görüştüğü çok sayıda AB üyesi ülke liderinden, “müzakerelerin yeniden başlatılması ve kreditörlerin ağır kurtarma paketi koşullarını yumuşatmasını” istedi.

Merkel ile görüştü
Yunanistan’da yaşanan krizin kritik isimleri arasında yer alan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşen Nikos Anastasiadis, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nde kalması için arabuluculuk görevi üstlendi.
Anastasiadis ayrıca, Avrupa Konseyi Başkanı Doland Tusk ile de telefonda görüşerek, krizin çözümüne yönelik önerilerini sundu.
Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile telefonda görüşen Anastasiadis, Yunanistan ile müzakerelerin kopmaması için karşılıklı fedakarlık talebini iletti.

Rum hükümeti fedakarlığa hazır
Anastasiadis, Yunanistan hükümetinin Güney Kıbrıs’a olan borçlarının silinmesi için çalışma başlattı.
Rum Maliye Bakanı Haris Georgiades, AB üye ülkelerin Yunanistan’a borç yükünü hafifletmeye karar vermesi halinde, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de 330 milyon Euro’luk alacağından vazgeçebileceğini gündeme getirdi.

Anastasiadis örnek gösterildi
Bu arada, Yunanistan’ın yeni hükümetinin kurtarma paketini reddetmesinin ardından, kredibilitörlerin Güney Kıbrıs’ta son bir yılda yaşanan gelişmeleri örnek gösterdiği öğrenildi.
Yunan hükümetin, Güney Kıbrıs’ın kurtarma paketine sadık kaldığı ve bu kısa sürede ekonomik orunlarını önemli ölçüde giderdiği aktarıldı.
Bilindiği gibi Rum hükümeti, acı reçeteler de dahil, bir çok reformu hayata geçirdi.
Bankalarda birçok Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşına ait hesapta tıraşlamaya gidildi.

Yunanistan ile temasta
Anastasiadis, bir taraftan kreditörlerle kurtarma paketinin yumuşatılması için temas ederken, diğer taraftan da Yunanistan’a “masada kalma” çağrısı yapıyor.
Havadis’in Rum başkanlık sarayına yakın kaynaklardan derlediği bilgilere göre, kısa sürede Güney Kıbrıs’ın yaşadığı tecrübelerle ilgili Yunanistan Başbakanı Alexis Chipras’a bilgi verdiği ve uzlaşı için telkinde bulunduğu belirtildi.

Ödeme miktarı 1.6 milyar Euro
Yunanistan’ın yeni hükümeti, 6 Temmuz’a kadar Yunanistan’daki bankaları kapatırken, 30 Haziran’da IMF’e ödemesi gereken 1.6 milyar Euro’yu da ödemedi.
Gelişmeler, kreditörler arasında ciddi gerilime neden olurken, sürecin nasıl çözümleneceği merak konusu.

Referandum yarın
AB ülkelerine mensup diplomatlar, Yunanistan halkına kurtarma paketine “evet” demeleri için çağrıda bulunuyor.
Referandum nedeniyle, Avrupa Birliği temsilcileri, Yunanistan hükümeti ile temasları askıya aldı. Avrupalı liderler, her fırsatta Yunan hakkına “evet deyin” çağrısı yapıyor.
Rum hükümeti ise “Yunan halkı bu bedeli ödememeli” diyerek, referandumda ağır yaptırımlar içeren kurtarma paketinin reddedilmesini istedi.
Bu arada, Yunanistan siyasetinin etkili partileri, sosyal demokrat PASOK dahil halka “ağır kurtarma paketine evet deme” çağrısı yaptı.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı