KıbrısSağlık

Ana gündem Cengiz Topel


Sağlık Bakanı Besim, Lefke’de sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile bir araya geldi

 Sağlık Bakanı Filiz Besim, Lefke bölgesindeki sivil toplum örgütü temsilcileriyle, Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Salonunda bir araya gelerek, Cengiz Topel Hastanesi’ndeki son gelişmeler ve yapılması gerekenlerle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği binasında gerçekleştirilen toplantıda, Cengiz Topel Hastanesi’ndeki son durum, eksiklikler, devam eden çalışmalar ve örgütlerin hastaneyle ilgili talepleri ele alındı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörü Teoman Oktay, Lefke’nin ilçe olmasına rağmen henüz gereken hizmetlerin bölgeye getirilemediğini söyledi. Oktay, doğum gibi birçok tıbbi olayın Lefkoşa hastanesine yönlendirildiğini kaydederek, Cengiz Topel Hastanesi’nin 2. basamak hekimlik hizmeti vermesini talep ettiklerini vurguladı.

Besim: Cengiz Topel Hastanesi’nin güçlenmesi için çalışıyoruz

Sağlık Bakanı Filiz Besim de Cengiz Topel Hastanesi’nin önemli olduğu belirterek, tadilat ve yeniden yapılandırma için yeni bütçede Türkiye Cumhuriyeti ve yerel kaynaklardan para talep ettiklerini açıkladı. Besim, hastaneye tam zamanlı bir anestezi uzmanı alındığını, röntgen cihazının yenilendiğini, doktor kadrosunun artırıldığını ve ultrason cihazı için ihale çalışmalarının sürdüğünü kaydederek, Cengiz Topel Hastanesi’nin güçlenmesi için çalıştıklarının altını çizdi. Güzelyurt Hastanesi açıldığı zaman Cengiz Topel Hastanesi’nin kapatılacağı söylemlerine de yanıt veren Besim, “bu durum asla söz konusu değildir” dedi. Besim, hastanede yılbaşından önce diyaliz ünitesinin hizmete girmesi için çalışmaların sürdüğüne işaret ederek, bölgede bulunan CMC Golf Sahası ve Yaşlı Bakım Evi projesinin sağlık turizmi açısından katma değer sağlayacak projeler olduğunu ifade etti. Lefke Sağlık Merkezi’ni de güçlendirmek için çalıştıklarını kaydeden Besim, bölgeye yatırımların süreceğine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından Bakan Besim, sivil toplum örgütü temsilcilerinin taleplerini dinledi ve soruları yanıtladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı