AMERİKAN SULTASI ARTARKEN: (VE KISACA TAKILDIĞIM) - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Kasım 29, 2022
Köşe Yazarları

AMERİKAN SULTASI ARTARKEN: (VE KISACA TAKILDIĞIM)

Eşref Çetinel

Bir devrelerde çaresizliğin panzehir lafı olarak kullanılırdı: “Çareler Tükenmez!” Doğru ama ömürler de hep çare aramakla geçmez!

Nerden aklıma geldi? Geçen gün Sn. Arıklı “bu ülkenin reformlara ihtiyacı vardır” dediydi.


Gayriihtiyari mırıldandım ve “yok” dedim, “önce bu ülkeyi yönetmeye soyunmuş yöneticilerinin basiret ve liyakate ihtiyaçları vardır ki o reformları gerçekleştirebilsinler…”

Ve söylenmeye devam ettim: “Yoksa daha seçildikten bir gün sonra olası bir erken seçimde yeniden seçilebilmenin popülizm kokulu hesap kitapları yapılmaya başlanırsa, gökten “reformun” tanrısını getirseniz gene nafile!

TABİ Kİ yurttaşların seçme seçilme hakları vardır..  Her on sekiz yaşını dolduran aklı selim kişi bu haklara sahiptir de şimdi gelin bir de “kimin basiret ve liyakat sahibi” olduğunu arayın!

Üstelik böylesi kavramlar soyuttan somuta geçecekler ki seçimle iş başına gelmiş yönetici takımlarının ne kadar başarılı olabildikleri anlaşılabilsin!”Oysa:

BU KONUDA maalesef on üzerinden beşlik bile değiliz! Üstelik “Yönetim kadrolarını” ve üst kademe bürokrasisini oluşturacak makam sahiplerinin zaten bizatihi kendileri basiret ve dirayetten yoksunken,  “doğru ve yararlı olacak kadroları nasıl oluştursunlar?”

Kİ HER zaman yazarım: Devleti kuran ağabeylerimiz bir ulusal mücadelenin çarkı feleğinden geçerek ve kan tere batarak geldilerdi Yçnetim mevkilerine.. Her biri kendi çevresinin lobisinin lideriydi.. Bürokratik kadroları da işte şimdilerde sözünü ettiğimiz o “liyakat ve basiret” kıstaslarını gözeterek oluşturdulardı..

BAZILARI rahmetlik oldu. Adlarını vermiyorum ama hepsini de saygı ile anıyorum.. Çünkü yarattıkları KKTC o günkü koşullarda bugünkülerle kıyaslandığında tam ifadesiyle hem çok fukara hem de alabildiğine namüsait koşullardaydı.. Üstelik bugünkü ekonomik krizlerin ötesinde zaten kurulu ve çalışan bir ekonomi yoktu ki bunalımı olsundu!

Ki onlar önce ülke ekonomisini oluşturdular sonra da oluşturduklarını o ekonomiyi çekip başarıya ulaştıracak “kadro hareketlerini” de gerçekleştirdilerdi… Ya şimdi:

***

KADRO HAREKETİ YOK! Sözünü ettiğim kuruluş yıllarında sadece iki büyük siyasi parti vardı hepsi o kadar.. UBP Kıbrıs mücadele tarihinden süzülerek oluştuydu. Bir kadro hareketiydi. Ayni ulusal mücadeleden CTP ile birlikte çıkmışlardı. Fakat Devleti, yönetim kadrolarını UBP oluşturmuştu ve o yıllarda hâlâ “birlik ve beraberlik” gözetilirdi! Yani ne?

MESELA Ürettiğimiz domatesle hıyar, patatesle kavun karpuz… İthal değildi! Bizim mahsulümüzdü.. Fiyatlar da halkın yaşamsal koşullarına uygunluğuncaydı.. Ki O yıllarda kimseler ne bugünküler gibi apartmanlar dikiyorlardı ekilip biçilecek topraklara ne de lüks arabalarda seyreyliyorlardı yollarda! Ne KIB-TEK gibisi sorunlar vardı ne mazbata mağdurları.. Ne uyuşturucu belası ne kalabalıklara karışmış nerden hangi ülkeden geldiği bile bilinmeyen kayıtsız kuyutsuz işçiler furyası…

ÜSTELİK ne öyle zırt pırt Güney’e geçişler vardı ne Güneydekiler Kuzey’e gelebiliyorlardı.. Ki ilk gelişleriyle ilgili aklımda kalan tek hatıra Namık Kemal Meydanında bir yaşlıca ciranın “bu Denktaş ölmeden bize kurtuluş yoktur” diyerek bangır bangır bağırmasıydı! Kahvehanede oturanlar “sen kimsin de benim ülkemde liderime sövüp sayıyorsun” demek gereğini duymadan kahkahalarla güldülerdi! Hatırladığımca “işte toplumda kırılma anımız” diye düşündüğümdü!

VE O GÜN bir kez daha anladımdı: “Bu adada Rumlarla dalaşmamız hiç bitmeyecek.” Zaten bitmedi!

***

GİTGİDE DAHA KÖTÜ MÜ OLUYORUZ? Varsa beni okuyan beş on kişi bileceklerdir: Bu ülkede derdimiz sadece pahalılık, sadece gitgide bozulan düzenlerimiz, memleketi saran illegal olaylar, alavereler dalavereler değillerdir dediğime nazire son günlerde Türkiye ile Yunanistan arasında gitgide bir savaşa yol açacak olayların gelişmeye başlamasıdır..

ARTIK nu adada olası bir savaşın bizi de tutuşturması mümkün hale gelmiştir! Ki Amerika gibi bir ülkeyi düşünün, atını nalladı Türkiye’nin peşine düştü.. Yetmedi Yunanistan’ın irili ufaklı yüzlerce adaları ile EGE’ye bakan yüzünde ve Türkiye’ye bir adımlık mesafede askeri üsler oluşturdu! KALDI Kİ açıktan açığa Yunanistan’a her türlü askeri desteği verirken Türkiye’yi de sürekli tahrik edecek beyanlarla üstelik aşağılamaya çalışmakta, Kıbrıs’ta Rum’a da bir askeri deniz üssü kurması için çanak tutmakta!

***

İŞTE ASIL ŞİMDİ “EMPERYALİST AMERİKA” VARDIR! Şöyle ki Ortadoğu’da gitgide güçlenen Türkiye’nin kanadını kırıp gagasını koparacağım diyen bir Amerika! Vazifenin ifasını da Yunanistan’a verdi!

YANİ NE? Rusya da bir zamanlar Güney’de fink atıyordu! Ne var ki yıldızları uyuşmadı, AKEL bile kabuk değiştirerek kendini “kapitalizmin” cömert ve bonkör kollarına bıraktı.. Kİ şimdilerde de artık Güney’de esamesi okunmayan “bolşevizme göz kırpıyor ama ayni zamanda Amerika’yı da idare ediyor çünkü “devir Amerikan Devridir! Kaldı ki dostu İsrail sayesinde de Amerika ile dolaylı ilişkide!  KISACA artık Ortadoğu’da İsrail’in de yanında olduğu Rum tarafının aralarına duhul eylediği bir “Amerikan sultası” oluştu ki yere tükürecek olsanız iznini almak zorundasınız!

Üstelik gelişmelerin de başlangıcındayız yani daha göreceğimiz daha çok gelişmeler filmler vardır!

***

KISACA TAKILDIĞIM: (GÜNÜN SİYASETÇİSİ)

Yukarıdaki yazımı  “bu ülkenin reformlara ihtiyacı vardır” lafından esinlenerek yazdım! Yani o kadar etkin ve yetkin bir siyasetçimiz..

Nitekim şimdi de “Havayolunu kurmazsam Hükümetten çekileceğim” dedi!

ALLHASEN Sn. Arıklı hele şu Mağusa Limanını hele şu yolları, yollara bağlı trafik keşmekeşini, ulaşım sorunlarını, KIB-TEK gibi müzmin yaraları sar kapat… Kısaca Hükümetin ve Bakanlığının görevleri olan icraatları yerine getir, temizle ak pak ve bayındır yap.. .. Hele “işte yaptım” diyebileceğiniz ve çözdüğünüz sorunları çözün…

İlk seçimde oyumu size vermez yada mühür vurmazsam namerdim!

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar