Amcaoğlu, Yerli Üretimi Destekliyoruz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Amcaoğlu, Yerli Üretimi Destekliyoruz

Amcaoğlu

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Kıbrıs Türk İşadamları Konseyi (TİAK) yetkililerini kabul etti.

Kabulde konuşan TİAK Başkanı İlker Züğürt, KKTC’deki üreticileri korumak amacıyla mevsimlik meyve ürünlerinden bazılarının ülkeye ithalatını durduran Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu’nu kutladı.


Züğürt, bundan sonra alınacak benzeri kararları da destekleyeceklerini dile getirdi.

Daha sonra TİAK’ın faaliyetleriyle ilgili bilgi veren İlker Züğürt, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile imzaladıkları iyi niyet mutabakatı sonucu yurt dışı ziyaretlerinde bulunduklarını anlattı.

Züğürt, geçmiş dönemde Kuzey Irak ve Bosna Hersek’e ziyaretlerde bulunduklarını; önümüzdeki dönemde de Mısır’a ziyaret yapacaklarını dile getirdi.

Yaptıkları ziyaretlerden olumlu geri dönüşler aldıklarını dile getiren İlker Züğürt, amaçlarını ülkedeki üreticilerin dış pazarlara açılmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

AMCAOĞLU: “YERLİ ÜRETİMİ DESTEKLİYORUZ”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu da kabulde yaptığı konuşmada bakanlığın, görevi gereği yerli üretimi destekleyerek, yerli ürünlere pazar bulmak için çalıştığını anlattı.

Bu bağlamda yerli ürünlerin hasat edildiği dönemlerde ithalatı engelleyerek talebin iç üretimle karışlanmasının sağlandığını anlatan Amcaoğlu, üretim desteklenmeden ekonomik gelişimin sağlanamayacağına vurgu yaptı.

Amcaoğlu, bu önlemleri alırken ithalatçıya zarar verme düşüncesinde olmadıklarını da ifade ederek, “İhtiyaç duyulan ürünler elbette ithal edilecektir” dedi.

Yerli ürünlerin ihracatıyla ilgili çalışmalar da yürüttüklerini dile getiren Amcaoğlu, süt ürünlerinin ihracında yaşanan sorunlarla ilgili çalışmaları örnek verdi.

Süt ürünlerindeki ihracat sorunlarını çözmek için yeni pazarlar bulduklarını anlatan Tarım Bakanı Amcaoğlu buradaki talebi karşılamak için üretimi artırmak gerekebileceğini belirtti.

Amcaoğlu buna rağmen pazar bulma konusunda bazı kesimlerden eleştiri aldıklarını dile getirerek, yapılan icraatları görmezden gelerek eleştiri yapanların farklı niyetler taşıdığını söyledi.

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ PLANLI ŞEKİLDE YAPIYORUZ”

“Biz üzerimize düşeni planlı bir şekilde yapıyoruz” diyen Amcaoğlu, yerli üretimin iç tüketimde de ilk sıraya gelmesi için çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Amcaoğlu tarımın ihracattaki payının yüzde 85-90 arasında olduğuna işaret ederek ülkedeki tarımsal üretimin önemine vurgu yaptı.

Tarım Bakanı Amcaoğlu, aldıkları önlemlerin tüm ülkenin yararına olduğunu ve bunun farklı kulvarlara çekilmemesi gerektiğini ekledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar