Amcaoğlu İklim Krizi Adaptasyon Merkezi Çalıştayı’nın sonuçlarını değerlendirdi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Şubat 23, 2024
KıbrısManşet

Amcaoğlu İklim Krizi Adaptasyon Merkezi Çalıştayı’nın sonuçlarını değerlendirdi

Gönyeli Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, iklim değişikliği ile mücadelede ciddi adımlar atmak istediklerini söyledi. Dünyada atılan adımların takipçisi olarak ülkemizde de bu adımları atma hedefinde olduklarını belirtti. 

Gönyeli Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, iklim değişikliği ile mücadelede ciddi adımlar atmak istediklerini söyledi. Dünyada atılan adımların takipçisi olarak ülkemizde de bu adımları atma hedefinde olduklarını belirtti.

Gönyeli Alayköy Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren İklim Krizi Adaptasyon Merkezi yetkilileri, 6 Eylül’de gerçekleştirilen çalıştayın ardından, katılımcılar kısa, orta ve uzun vadede gerçekleştirilmesi planlanan önemli adımları içeren sonuç raporunu Başkan Hüseyin Amcaoğlu’na sundu.


Amcaoğlu, göreve geldikleri günden itibaren iklim değişikliği ile mücadelenin önemini vurguladıklarını kaydederek belediye bünyesinde kurdukları İklim Krizi Adaptasyon Merkezi’nin bu noktada kritik bir yere sahip olduğunu belirtti.

Gönyeli Alayköy Belediyesi sınırları içinde alınan kararların hayata geçirilmesi ve iklim değişikliği ile mücadelede yerel düzeyde kararlılığın artırılması amaçlanıyor.

Amcaoğlu: Bu rapor bizim için rehber niteliğinde 

Gönyeli Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu sonuç raporunun, şehrin iklim değişikliği ile mücadelesini koordine etmek ve sürdürülebilir bir gelecek için adımlar atmak için bir rehber olacağını söyledi. Amcaoğlu, bu rehberi ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla paylaşacaklarını kaydederek İklim Krizi Adaptasyon Merkezi’nin bu önemli misyonu başarmak için kararlılığını sürdüreceğini belirtti. Amcaoğlu, raporun ilerleyen günlerde ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılacağını açıkladı.

5 Kilit başlık mevcut 

İklim Krizi Adaptasyon Merkezi yetkililerinin, Başkan Amcaoğlu’na sundukları sonuç raporunda şu kararları aldı:

1.Meteoroloji ve Afetler: Şehir, iklim değişikliği ile artan doğal afetler ve meteorolojik olaylara hazırlıklı olacak. Erken uyarı sistemleri güçlendirilecek ve acil durum müdahale kapasitesi artırılacak.

2.Halk Sağlığı: İklim değişikliği ile bağlantılı sağlık sorunlarının önüne geçmek için çözümler üretilecek. Hava kalitesi izleme, sıcak hava dalgalarına karşı önlemler ve su kaynaklarının korunması bu başlık altında yer alacak.

3.Altyapı ve Enerji: iklim değişikliği ile başa çıkabilen ve enerji verimliliğini artırabilen bir şekilde iyileştirilecek. Şehir altyapısı, iklim değişikliğine dayanıklı hale getirilecek. Taşkınları önlemek, su kaynaklarını korumak ve yeşil alanları artırmak için projeler hayata geçirilecek.

4.Ekosistemlerin Korunması, Restorasyon ve Eğitim: Doğal ekosistemlerin korunması ve restorasyonu, biyoçeşitliliğin sürdürülmesi için öncelikli olacak. Aynı zamanda toplumun eğitimi ve bilinçlendirilmesi için eğitim programları geliştirilecek.

5.Fonlar: İklim değişikliğiyle mücadele projelerine finansman sağlamak için yeni fon kaynakları araştırılacak. Sürdürülebilir projelere yatırım yapma taahhüdü bu başlık altında vurgulanacak.

Gönyeli Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, çalıştaya katılıp katkı koyan ve sonuç raporunun oluşmasında emeği olan herkese teşekkürlerini sundu. Amcaoğlu, dünyamızın geleceği için bu kadar değerli bir rehberin oluşturulmasının çok önemli olduğuna da vurgu yaptı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar