KıbrısSürmanşet

Amcaoğlu: Her türlü karalamayı göze alarak gereğini yaptıkMaliye Bakanı Amcaoğlu, 50 adet solunum cihazı alımı için “agresif ve ani karar verme” zorunda oldukları için ihalesiz alım yoluna gittiklerini açıkladı.

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, toplum sağlığı için tedbirler almaya devam edeceklerini vurguladı ve ithal edilecek 50 solunum cihazının ödemesinin direkt olarak ithali gerçekleştirecek firmaya yapılacağını açıkladı. Amcaoğlu, basında adı geçen firmanın solunum cihazlarının tedarikiyle ilgili herhangi bir kazancı ya da komisyonu katiyen olmadığını da vurguladı.

Solunum cihazı alımıyla ilgili açıklama yapan basında yer alan bazı haberlere tepki gösteren Amcaoğlu, “Tamamen toplum sağlığı ön planda tutularak, dünyadaki tedarik şartları ve durumu bizleri agresif ve ani karar vermeye mecbur bırakmıştır. İthal edilecek olan 50 adet solunum cihazı için ödeme, Maliye Bakanlığı tarafından direkt olarak ithali gerçekleştirecek firmaya yapılacaktır” dedi.

Bakan Amcaoğlu, toplum sağlığının asla riske edilemeyeceğini ve siyaset de yapılamayacağını vurguladı.

“Allah toplumumuzu bu cihazları kullanacak hale düşürmesin, sevdiklerimiz arasında tercih yapma aşamasına getirmesin” temennisinde bulunan Amcaoğlu, “Bazıları çamur atmayı sürdürse de toplum sağlığı için tedbirler almaya devam edeceğiz. Hükümetimiz de şahsım da, bunu yaptığımız için, malum çevreler tarafından çamur içinde bırakılmaya, her türlü karalamaya hazırdır” dedi.

Amcaoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Küresel bir salgın haline gelen koronavirüs, tüm dünya ülkeleri ile birlikte ülkemizde de bazı radikal tedbirler alınmasını zorunlu hale getirmiştir.

Toplum sağlığını korumak adına alınan tedbirler yanında, ülkeler tıbbi açıdan da tedbir alma yoluna gitmişlerdir.

Özellikle, solunum cihazları üreten ülkeler, aldıkları tedbirler kapsamında, koronavirüs tedavisinde kullanılan solunum cihazlarının ihracatını yasaklamıştır.

Koronavirüsten hem korunma, hem de tedavi süreci aynı tıbbi cihaz ve araç gereci gerektirmektedir. Ne acıdır ki bu malzemeler tüm Dünya’da kıt hale gelmiştir.

En basit anlatımıyla koronavirüs için elzem olan tıbbi malzemeler karaborsaya düşmüştür.

Salgının ülkemizdeki seyri ile ilgili olarak, Tabipler Birliği’nin geçtiğimiz günlerde ortaya koyduğu istatistiki veriler, hükümetimizce gözden kaçırılmaması gereken bir tespittir. Ülkemizde sadece 65 adet solunum cihazı bulunduğu acı bir gerçeğimizdir.

Bu istatistiki seyir rakamları dikkate alındığı takdirde, tedavi sürecinin en temel tıbbi cihazı olan solunum cihazı ihtiyacımız zaruridir ve zaruri olduğu kadar da en kısa süre içerisinde tedarik edilmesi gerekliliği kaçınılmazdır.

“İhaleye çıkacak zaman yok”

İhaleye çıkılacak zamanın olmayışı bir yana, imalatçı bir çok ülke tarafından ihracı yasak olan ürünü bulabilmek o kadar kolay değildir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Küresel Salgın” olarak nitelendirilmeye başlandığı ilk günden itibaren, hükümetimizin aldığı agresif ve radikal tedbirler, her zaman toplum sağlığını dikkate almayı hedeflemiştir.

Solunum cihazı ihtiyacının giderilebilmesi de toplum sağlığını gözeten agresif ve radikal tedbirler kapsamındadır.”

Basında adı geçen söz konusu firmanın, solunum cihazlarının tedariki ile ilgili herhangi bir kazancı ya da komisyon elde etmeyeceğine de dikkati çeken Amcaoğlu, “İthal edilecek olan 50 adet solunum cihazı için ödeme, Maliye Bakanlığı tarafından direkt olarak ithali gerçekleştirecek firmaya yapılacaktır….

Solunum cihazları Tabipler Birliği’nin açıkladığı istatistikler ışığında, uzmanlar tarafından seçilmiş, alımı onaylanmıştır. Aracı firma komisyon ve kar almayacaktır. Solunum cihazlarını bulup ithal etmek hem çok zordur hem de zamanımız bunun için yeterli değildir.

Önceliğimiz, toplum sağlığıdır.

Yardımlaşmaya, inançlı olmaya ve morale ihtiyacımız duyulan bir dönemde, çamur atma siyasetine, moral bozmaya yönelik haber yapılması doğru değildir.

Söz konusu olan hepimizin ve sevdiklerimizin yaşamlarıdır. Allah toplumumuzu bu cihazları kullanacak hale düşürmesin, sevdiklerimiz arasında tercih yapma aşamasına getirmesin.

Hükümetimiz de şahsım da, bunu yaptığımız için, malum çevreler tarafından çamur içinde bırakılmaya, her türlü karalamaya hazırdır” dedi.

 

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı