Amazon'u 1 trilyon dolara taşıyan adam: Jeff Bezos - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Aralık 1, 2023
Bilim ve Teknoloji

Amazon’u 1 trilyon dolara taşıyan adam: Jeff Bezos

Online alışveriş devi Amazon’un piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaştı. Amazon bu sayede Apple’dan sonra 1 trilyon dolar değere ulaşan ikinci ABD’li şirket oldu.


New York borsasında cuma gününü hisse başına 2.012,71 dolardan kapatan Amazon hisseleri, dün TSİ 18.40’da yüzde 1,9 artışla 2.050,27 dolara kadar tırmandı.

Apple’dan sonra ikinci ABD’li şirket

Bu sonuçla piyasa değeri 1 trilyon dolara çıkan Amazon, tarihte bu seviyeye ulaşan ikinci şirket oldu.

Dünyanın en değerli şirketi konumunda bulunan Amerikalı teknoloji devi Apple’ın piyasa değeri 2 Ağustos’ta 1 trilyon dolara ulaşmıştı.

Geriden gelip Apple’ı geçebilir

Ancak iki şirketin büyüme hızına bakılırsa Amazon, Apple’ı geride bırakarak önümüzdeki yıllarda dünyanın en değerli şirketi olabilir.

Dünyanın en zengin milyarderi olan Amazon kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Jeff Bezos’un serveti de bugün 2,6 milyar dolar artışla söz konusu saatte 167,3 milyar dolara ulaştı.

Bezos’un 1994’te internet üzerinden kitap satışı için kurduğu Amazon, ilerleyen yıllarda diğer sektörlere de yayılarak, dünyanın en fazla gelir ve piyasa değerine sahip perakende şirketi haline geldi.

Firmanın net karı bu yılın ikinci çeyreğinde 2,5 milyar dolar olurken, söz konusu miktar şirket tarihinde bir çeyrekte elde edilen en yüksek net kar olarak kayıtlara geçti. Ayrıca, Amazon’un net karı üç çeyrek üst üste 1 milyar doların üzerinde gerçekleşti.

Jeff Bezos

Amazon’un bu yılın ikinci çeyreğindeki geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39,4 artışla 52,89 milyar dolara yükseldi.

Jeff Bezos kimdir?

Amazon’un kurucusu ABD’li işadamı Jeff Bezos, Bloomberg’ün 2017 yılı dünyanın en zenginleri listesinde, 150 milyar dolarlık servetiyle birinci sırada yer aldı. Bezos’un bugüne kadar hiç kimsenin sahip olmadığı kadar çok parası var ama akşam evde bulaşıkları o yıkıyor.

İnternet alışveriş devi Amazon’un hisselerindeki artışla birlikte şirketin kurucusu Jeff Bezos, önceki gün yalnızca birkaç saatte 1.2 milyar dolar (6 milyar lira) kazandı. Servetini son 2 yılda 2’ye katlayan Bezos dünyanın zengin insanı. Kişisel serveti 150 milyar dolara (725 milyar lira) ulaşan Bezos, en zenginler listesinde 2’nci sıraya gerileyen Microsoft’un sahibi Bill Gates’e 55 milyar dolar fark attı.

1964 doğumlu Bezos’un 1995’te kurduğu Amazon, açıldığı gün sadece 6 sipariş almıştı. Günlük sipariş sayısı 2018’de 2 milyona ulaştı. Serveti ne olursa olsun, Bezos’un günlük yaşamındaki rutini ise hiç değişmiyor. Dünyanın en zengin adamının günlük rutini özetle şöyle:

Bezos, sabahları vücudu ne zaman isterse o zaman uyanıyor. Asla alarm kurmuyor, kimse de gelip onu uyandırmıyor. En az 8 saat uyuyor.

Çalışkanlığı ile biliniyor ancak ailesine vakit ayırmaktan taviz vermiyor. Güne mutlaka roman yazarı olan karısı MacKenzie Bezos ile kahvaltı yaparak başlıyor. Öğlene kadar zamanını çocuklarına ayırıyor.

Bezos’un kahvaltı anlayışı da biraz farklı. Favori mönüsü şöyle: Patatesli ahtapot, sarımsaklı yoğurt, pastırma ve yumurta.

Toplantılarını öğleden sonra yapıyor. Zaten toplantı seven biri değil. Amazon’un diğer ortakları ile yılda en fazla 5 saat görüşüyor. ‘2 pizza’ kuralından vazgeçmiyor. Yani 2 pizzanın doyurabileceğinden daha fazla kişinin olduğu toplantılara katılmıyor.

Bezos sert ve kaba bir patron olarak biliniyor. Hatta çalışanlara yönelik öfkesini dizginlemesi için yanında bir danışman geziyor. Bezos’un şirketlerinde sık sık emek sömürüsüne karşı grevler, protestolar oluyor.

Günün sonunda ise akşam yemeğinin ardından, evde bulaşıkları daima Bezos yıkıyor.

Dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos, bilimkurgu meraklısı ve Uzay Yolu hayranı. Serinin 2016’da çekilen ‘Uzay Yolu Sonsuzluk’ adlı filminde küçük bir rolü dahi var. Bezos’un uzay merakı filmlerle de sınırlı değil. En büyük hobisi denizaltı ile NASA’nın okyanusa düşmüş eski roket parçalarını aramak. Amazon’un yanı sıra The Washington Post gazetesinin ve havacılık şirketi Blue Origin’in de sahibi olan Bezos, uzay araştırmalarına milyonlarca dolar harcıyor.

Tüm servetine karşın Bezos, 1996 model Honda marka otomobilinden vazgeçmiyor. Bunu tasarruf etmenin öneminden bahsederken de sık sık dile getiriyor. Arka planda ise 70 milyon dolarlık bir jet kullanıyor. Çok sayıdaki yatının yanı sıra şu sıralar, 2019’da denize inecek 140 metrelik bir yat daha inşa ettirdiği belirtiliyor.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar