Ekonomi

Altın, Asya piyasalarında olumlu hava eserken günü sakin geçiriyor


Altın fiyatları, piyasalardaki risk iştahının artması sonrası Salı günü bir miktar geriledi ancak 1.290 seviyesinde tutunmaya devam ediyor. Asya piyasaları Çin’den gelen ekonomik teşvik açıklamasıyla günü kazançla kapatırken Avrupa piyasalarının karışık seyrettiği görülüyor. Açıklanan verilere göre Alman ekonomisi 2018’de beklentilere paralel olarak %1,5 büyürken, Almanya’da GSYH’nın son beş yılın en zayıf performansını gösterdiği görüldü. Öte yandan ABD’de hükümet kapanması devam ederken Brexit sürecinin kaderi bu akşam yapılacak parlamento oylamasında belli olacak.

 

Altın fiyatları dün 1.295 dolara kadar çıktıktan sonra risk iştahının artmasıyla bir miktar gerileyerek 1.288 dolara kadar düştü. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Salı günü yaptığı açıklamada yeni yılın ilk çeyreğine iyi bir başlangıç yapılacağı belirtirken ekonomik yavaşlamaya yönelik olarak mali teşviklerin devam edeceği sinyalleri verdi. Daha sonrasında yükseliş görülen Asya piyasaları ise günü kazançla kapattı.

 

Nikkei %0,96 yükseliş gösterirken Hang Seng %2,02 arttı. Shanghai ise günü %1,36 kazançla kapattı.

 

Altın fiyatları risk iştahındaki artış sonrasında Asya seansında düşüş yaşasa da Brexit oylaması öncesinde 1.290 dolar seviyesinde destek bulmuş görünüyor. Günü dar bir aralıkta geçiren anlık altın fiyatları 16:15 itibariyle ons başına 1.290,02 dolardan işlem görürken dolar endeksinin 96 seviyesinin hemen altına kadar yükseldiği görülüyor.

Uzun süredir gündemde olan Brexit meselesinde parlamento oylaması bugün 22:00 yapılacak. Başbakan Theresa May, milletvekillerine oylamadan önce bir kez daha düşünme çağrısı yaparken Brexit taslağının parlamentodan geçmesi muhtemel görünmüyor. İngiliz basını May’in hezimete uğrayacağını yazarken The Sun’ın haberine göre Almanya Başbakanı Angela Merkel oylamanın parlamentodan geçmemesi ihtimalinde anlaşma taslağında değişikliğe hazır olduğunu söyledi. Öte yandan anlaşmasız ayrılmanın ise (No-Deal Brexit) ülke için felaket olabileceği söyleniyor. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, daha önce yaptığı açıklamada böyle bir durumda işsizliğin ve enflasyonun iki katına çıkarak sterlinde sert değer kaybı yaşanacağını belirtmişti. Almanya Sanayi Federasyonu ise yaptığı açıklamada anlaşmasız Brexit halinde gelişmelerin öngörülemez olduğunu söylerken Brexit tarihinin ertelenmesinin ise ekonomik belirsizliği artıracağına vurgu yaptı.

 

Öte yandan bugün Almanya 2018 GSYH verisi yayınlandı. Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre Alman ekonomisi 2018’de %1,5 büyüyerek son 5 yılın en zayıf performansını gösterdi. Alman ekonomisinin hız kaybetmesine rağmen teknik olarak hala büyüdüğü görülürken Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, zayıflayan küresel ekonomi ve otomobil sektörünün yeni emisyon kurallarına uyum sağlamada yaşadığı zorlukların Alman ekonomisini etkilediğini belirtti. Ayrıca ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının ve Brexit belirsizliğinin de ekonomik yavaşlamada etkili olduğu yorumları yapıldı.

 

Bununla birlikte Avrupa piyasaları Salı günü karışık seyrediyor. 16:15 itibariyle DAX %0,22 gerilerken FTSE %0,04  yükseldi. Euro Stoxx 50 ise günü %0,09 kayıpla geçiriyor.

 

Amerika’da ise tarihin en uzun hükümet kapanması devam ediyor. Bloomberg’in haberine göre yapılan anketlerde halkın yarıdan fazlasının hükümet kapanmasından Trump’ı sorumlu tuttuğu görüldü. Salı günü itibariyle 25. gününe giren hükümet kapanmasında henüz bir çözüm bulunabilmiş değil.

 

Politik ve ekonomik belirsizlikler devam ederken küresel büyüme endişeleriyle birlikte altının 1.290 dolar seviyesinde tutunduğu görülüyor. Önümüzdeki dönemde yaşanacak gelişmelerle belirsizliklerdeki olası bir artış yatırımcıların dikkatinin altına yönelmesine neden olabilir.

 

https://goldrate.com/tr/altin-fiyatlari/


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı