Sanat

Altin Ada Film Festivali(GIIFF) Londra’da tanıtıldıKıbrıs’taki yerel yeteneklerin ortaya çıkarılması ve dünya sinemasının en iyilerini Kıbrıs izleyicisiyle buluşturmayı amaçlayan Altın Ada Uluslararası Film Festivali (GİIFF) 7-14 Kasım 2014 tarihinde Kıbrıs’ta gerçekleşecek. Festival Direktörü Yeşim Güzelpınar, Festivalin hamileri oyuncu Tamer Hassan,  İngiltere Lordlar Kamarası’ndan Barones Meral Hussein-Ece , Britanyalı Kıbrıslı ve Türk sinemacıların katılımıyla gerçekleşen Altın Ada Film Festivali(GIIFF) tanıtımına ilgi yoğundu.


İngiltere merkezli Balık Arts Vakfı ve Kıbrıs’tan Altın Ada Kültür ve Sanat Derneği tarafından bu yıl ilki düzenlenecek Altın Ada Uluslararası Film Festivali,  Creditwest Bank ve Girne Amerikan Üniversitesi ana sponsorluğunda gerçekleşiyor. Altın Ada Uluslararası Film Festivali; Independent Film Trust, Raindance Film Festival, the University of East Anglia (Film Departmanı) ve the Home for Co-operation gibi kurumlar ile işbirliği yapıyor.

BARONESS MERAL HUSSEIN-ECE: FİLM SEKTÖRÜ İNGİLTERE’DE 44,000 KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLIYOR, FESTİVAL KIBRIS İNSANI İÇİN BİR ŞANS

Harringay’deki Turkish Cypriot Community Centre’da gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısının açılışını yapan Barones Meral Hussein-Ece, filmlerin toplum üzerindeki kültürel ve ekonomik öneminden bahsetti. Bu konuda İngiltere’yi örnek gösteren Barones, ekonomideki durgunluğa rağmen film endüstrisinin 2011 yılında İngiltere ekonomisine 4.6 milyar pound katkıda bulunduğunu ve 44,000 kişiye iş olanağı sağladığının altını çizdi. Hussein-Ece, bunlardan çok daha küçük rakamların bile GIIFF’in n vatanı olan Kıbrıs’ın durgun ekonomisine çok büyük bir etki yapacağını belirtti. Kuzey Amerika’nın film festivali pazarını domine ettiğini söyleyen Hussein-Ece: dünyada her yıl gerçekleşen 3,000 film festivalinin %70’inin Kuzey Amerika’da gerçekleştirildiğini, geri kalan %18’lik kısmına ise Avrupa’nın ev sahipliği yaptığını belirtti. Altın Ada Uluslararası Film Festivali’nin geri kalan %12’lik dilimin sesini duyarmak için büyük bir destek olacağına inandığını söyledi.

FESTİVAL DİREKTÖRÜ GÜZELPINAR: KIBRIS’TAKİ YETENEKLERE BU YIL TOPLAM 8,000 AVRO ÖDÜL
Festival direktörü Yeşim Güzelpınar, festivalin bu yıl altı kategoriye ayrıldığını belirtti konuşmasında: Kıbrıs Sineması, İngiltere Sineması (konuk ülke), Çevre, İnsan Hakları, Yolculuklar ve Kadınlar. Ülke kategorilerinde yer alacak filmlerin – Kıbrıs ya da İngiltere kategorileri-  Kıbrıslı / İngiliz film yapımcıları tarafından üretilmiş olmaları ya da filmlerin büyük bir kısmının Kıbrıs / İngiltere’de çekilmiş olmaları gerekiyor.

Güzelpınar, yerel sinemacıları desteklemek için Kıbrıs kategorisi altında kısa film ve belgeseller için iki yarışma düzenlediklerini kaydetti. İki farklı jüri tarafından incelenecek bu filmler, En İyi Film ve Umut Vaat Eden Yeni Sinemacı Dallarında 2,000’er Avro para ödülü ile ödüllendirilecek.

Kıbrıs Sineması kategorisi haricindeki kategoriler için festivale gönderilen tüm filmlerin, 31 Aralık 2010’dan sonra tamamlanmış olmaları gerekiyor. Festivale film başvurusu göndermek ücretsiz ancak son başvuru tarihi olan 31 Temmuz 2014’e az bir zaman kaldı. Festivale katılmak isteyen film yapımcıları online formu eksiz doldurmalı, daha sonra bu formun çıkışını alıp imzalamalı ve filmlerinin üç sabit kopyasıyla birlikte belirtilen adrese göndermeli. Konuyla ilgili tüm detaylar ve kurallar www.GoldenIslandFilmFestival.org web sitesinde bulunabilir.

KIBRISLI YÖNETMEN METTO: ‘ESKIDEN KIBRIS’TA YAŞARDIM’ ADLI BELGESELLE YENİ NESİLLERE ÖNEMLİ BİR MİRAS BIRAKTIK

Britanyalı-Kıbrıslı film yönetmeni Erim Metto Metto yaptığı konuşmada;  filmografisinde 1960’larda İngiltere’ye taşınan altı Kıbrıslı Türk’ü anlatan, I Used to Live in Cyprus (Eskiden Kıbrıs’ta Yaşardım) adlı belgeselin  “gelecek nesillere; çoğu şu anda ölmüş olan, İngiltere’ye yerleşen ilk Kıbrıslı Türklerin deneyimlerini anlamaları için önemli bir miras bıraktıklarının” altını çizdi.

OYUNCU TAMER HASSAN: ‘KIBRIS’IN DA CANNES, BERLIN YA DA VENEDIK GIBI BIR FESTIVAL MERKEZi OLMAMASI IÇIN HiÇBiR NEDEN YOK, KIBRISLILAR BU FESTiVALi SAHiPLENMELi’

Kapanış konuşmasını yapan Hassan  “Kıbrıs’ın da Cannes, Berlin ya da Venedik gibi bir festival merkezi olmaması için hiçbir neden bulunmadığını, sadece insanların bunun olabileceğine inanmaları gerektiğini” dile getirdi. 50’den fazla filmde rol alan ünlü oyuncu Hassan; Morgan Freeman, Richard Gere, Daniel Craig, Bob Hoskins’in son filmleri ve son olarak yakında vizyona girecek Robot Overlords filminde Sir Ben Kingsley ile kamera karşısına geçti.

Hassan, Kıbrıs’ın eşsiz konumu itibariyle Ortadoğu, Avrupa, Asya ve Afrika’ya ulaşabilme şansının yüksekliğinden bahsetti. Hassan, Kanarya Adaları’nda çekilen trilyon dolarlık bütçeli Titanların Savaşı filmindeki deneyimden yola çıkarak, adada kurulacak yeni bir stüdyo ve vergi teşviklerinin büyük prodüksiyonları Kıbrıs’a çekeceğini söyledi. Tamer Hassan, idari kadrosunun endüstrideki bağlantılarını kullanıp, festivalde gösterilecek yeni yetenekleri keşfetmeleri için büyük film distribütörlerinin, yıldızların ve basının festivale gelmelerini sağlayarak desteğe hazır olduklarının da altını çizdi. Asıl önemli olanın “iyi içerik” olduğundan bahseden Hassan sinemacıları filmlerini festivale göndermek için acele etmeleri, Kıbrıslıları da bu festivali sahiplenmeleri konusunda yüreklendirdi.

 

Geceye katılan isimler arasında Büyük Britanya Yönetmenler Birliği Başkanı Ivor Benjamin, Kıbrıslı Türkler Birliği (Konsey) Başkanı Aysın Yılmaz, Türkiye Kültür ve Turizm Ateşesi Selçuk Can, Enfield Belediye Meclisi Üyesi Tahsin İbrahim, birçok film yapımcısı, oyuncu, basın, Türk, Yunan ve Kıbrıslı derneklerin üyeleri vardı.

Başa dön tuşu