Dünya

Alman hükümeti, ‘Ermeni soykırımı’ kararına mesafe koyuyorAlman hükümeti çok tartışılan ‘Ermeni soykırımı’ kararının ardından bugün kritik bir duyuru yapacak. Hükümet bugün meclisin kararının siyasi olduğunu ve hukuki bir önemi olmadığını açıklayacak.

ALMANYA, Türkiye’nin talebini yerine getirecek. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier anlaştı. Alman hükümeti, Ermeni tasarısındaTürkiye’nin istediği açıklamayı bugün yapacak. Spiegel Online’ın haberine göre, hükümet sözcüsü Steffen Seibert bugün basının önünde Alman hükümetinin açıklamasını duyuracak. Alman Hükümeti, Federal Meclis’in, Osmanlı Devleti’nde yaşanan 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanımasını siyasi bir karar olarak niteleyecek ve kararın hukuki bağlayıcılığı olmadığını vurgulayacak. Alman hükümeti bu açıklamayla parlamenterlerin İncirlik Üssü’nde konuşlu askerlerini ziyaret etmesini tekrar sağlamak istiyor.
Türkiye, ‘Ermeni soykırımı’ kararı nedeniyle parlamenterlerin İncirlik üssünde ziyaretine izin vermiyordu ve Alman hükümetinden bunun için bir açıklama yapmasını ve tasarıyı tanımadığını söylemesini talep ediyordu.KİM AÇIKLAYACAK?

Başbakan Merkel ve Dışişleri Bakanı Steinmeier, bu açıklamayı yapmakta anlaştı. Merkel ve Steinmeier kapalı kapılar ardında Federal Meclis’in 2 Haziran’da aldığı ‘soykırım’ kararını zaten doğru bulmadıklarını söylüyordu. Hükümetin bu açıklamayı kimin yapacağı sorusunda anlaşmazlık yaşandı. Steinmeier kendi yapmak istemedi. Merkel’in yapması durumunda bunun “Erdoğan’ın önünde diz çöktü” diye yorumlanacağı gerekçesiyle hükümet sözcüsü Seibert’in açıklaması doğru bulundu. Hükümet sözcüsünün açıklamayı yapması siyasi bir değişiklik olmadığı anlamına geliyor.

Başa dön tuşu