Albay Vuruşkan anıldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mayıs 24, 2024
Kıbrıs

Albay Vuruşkan anıldı

Albay Vuruşkan anıldı

Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) ilk Bayraktarı olan ve gönüllü olarak çıktığı Erenköy’de, Kıbrıs Türkü’nün mücadelesinde köşe taşı olan Erenköy Direnişi’ne de komutanlık yapan Albay Rıza Vuruşkan, ölümünün 34’üncü yıldönümü çerçevesinde bugün  Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Gençlik Merkezi’nde düzenlenen törenle anıldı.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı okunması ve Vuruşkan için dua okunmasının ardından törende konuşmalar yapıldı. Sırasıyla Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Sekreteri  Çetin Serez, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Başkanı Yılmaz  Bora, Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Özkaloğlu ve Fikret Kürşat  ile Erenköy Mücahidi Gürsel İnsel tarafından yapılan konuşmaların ardından 49 kişiye 50. yıl anı madalyonu takdim edildi.


Törene KTBK’dan Albay Mustafa Kalkan, GKK’dan Kurmay Albay Murat Aygün ile bazı komutanlar da katıldı.

SEREZ
Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Sekreteri Çetin Serez, konuşmasında, 3 asırdan fazla Türk İdaresi’nde kalan Kıbrıs’ın elden çıkarılmasının mümkün olmadığını, bu yüzden kurulan örgütlerin tek çatı altında teşkilatlanması zorunluluğunun doğduğunu ve bu nedenle Anavatan Türkiye’nin kapısının çalındığını söyledi.

1958’de TMT’nin kurulduğunu ve Albay Rıza Vuruşkan önderliğinde çalışmaya başlandığını anlatan Serez, zor şartlar altında  bir çok görev ifa edildiğini söyledi.

Serez Vuruşkan’ın özgeçmişini de okudu.

BORA
Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Başkanı Yılmaz  Bora da, konuşmasında, varlıklarını yıllarca varoluş mücadelesi verenlere borçlu olduklarını kaydetti.

Şehitlerin hayattayken yazdıkları ve söylediklerinden alıntılar okuyan Bora, hürriyet ve özgürlüğün önemine dikkat çekti. Bora Kıbrıs Türkü’nün Türkiyesiz var olamayacağını da vurgulayarak Kıbrıs Türk halkının kanlı olayları hatırlamasını istedi ve ancak bu şekilde tarihin tekerrür etmeyeceğini belirtti.

Bora, Kıbrıs Türk halkına tavsiyelerde de bulundu ve yılgınlığa, umutsuzluğa kapılmamalarını, devlet ve anavatanlarından vazgeçmemelerini istedi.

ÖZKALOĞLU
Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Özkaloğlu  da mücadeleye bir avuç insan olarak başladıklarını kaydetti ve 1958 öncesinde küçük örgütlerle mücadele verdikleri, 1958’de ise Vuruşkan’ın adaya gelmesiyle TMT  çatısı altında mücadeleye başlandığını anlattı.

2 yıl Vuruşkanla birlikte görev yaptığını kaydeden Özkaloğlu, anılarını anlattı.

KÜRŞATKıbrıs TMT Mücahitler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Kürşat da, Vuruşkan’la birlikte geçirdiği günlerle ilgili anılarını aktardı ve Vuruşkan’ın sert mizacı altında çok mükemmel bir insan olduğunu söyledi.
Onun çalışmalarını yakından görme fırsatına sahip olmaktan gurur duyduğunu dile getiren Kürşat, Vuruşkan için yazdığı şiiri okudu.

İNSEL
Erenköy Mücahidi Gürsel İnsel  de, Vuruşkan’ın TMT’yi kurmadan önce de gelip yerleşim yerlerini gezdiğini, strateji tespiti yaptığını,  raporunu Ankara’ya bildirdiğini ve ardından TMT’yi kurmak için tekrar adaya geldiğini anlattı.

İnsel vuruşkan’la ilgili anılarını da anlattı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar