AKSA sevdası kafa karıştırdı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Nisan 22, 2024
Kıbrıs

AKSA sevdası kafa karıştırdı

AKSA sevdası kafa karıştırdı

700 MİLYONDAN 900 MİLYONA… AKSA ile var olan yıllık 700 milyon kilowat saatlik alım garantili anlaşma, 900 milyon kilowat saate çıkarılmak isteniyor. Gerekçe ise her yıl 60 milyon kilowat saat artan enerji ihtiyacı

KARŞILAYAMIYOR, CEZA ÖDÜYOR… Yıllık 700 milyon kilowat saatlik enerjiyi Kıb- Tek’e vermekle yükümlü olan AKSA, yılda ortalama 590 milyon kilowat saat enerji üretiyor. AKSA üretemediği 110 milyon kilowat saat için ise sözleşme gereği her yıl Kıb-Tek’e ortalama 3 milyon 520 bin dolar ceza ödüyor


NEDEN ŞİMDİ… Kıb-Tek’e uzun süredir yeni yatırım yapılmıyor. Ortaya çıkan açık ise, özelden alınan enerji ile kapanmaya çalışılıyor. Ancak, sözleşmenin UBP içerisindeki kriz çözümlenmeden imzalanmak istenmesi, parti içi muhalefet tarafından da kuşku ile karşılandı

Havadis-ÖZEL
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun AKSA Enerji Şirketi ile yeni bir garantili alım sözleşmesi imzalamak için harekete geçtiği öğrenildi. Halen 700 milyon kilowat saat (kws) garantili alım sözleşmesi yürürlükteyken, bu rakam yıllık 900 milyon KWS’a çıkarılmak isteniyor.
Buna karşın, AKSA’nın devlete söz verdiği 700 milyon KWS’yi üretemediği, yıllık sisteme verilen enerjinin de 590 milyon kilowat saat olduğu biliniyor. AKSA, yerine getiremediği taahhüt nedeniyle Kıb- Tek’e her yıl 3 milyon 520 bin dolar ceza ödüyor.
Kıb- Tek ile AKSA arasında imzalanacak yeni anlaşma hedef olarak konan 900 milyon kilowat saat enerjiye ihtiyaç olmadığı belirtilirken, “İmzalanacak rakamı alamayacak olan Kıb- Tek, AKSA’yı hem yıllık ceza ödemekten kurtaracak, hem de Kıb- Tek’i ceza ödemekle karşı karşıya bırakacak” dedi.
Bu arada, AKSA ile imzalanması düşünülen yeni garantili alım sözleşmesi İrsen Küçük ve UBP içi muhalefeti karşı karşıya getirdi. AKSA’nın 2003 yılında İrsen Küçük’ün Tarım Bakanlığı döneminde adaya getirildiğini belirten muhalefet, “Sayın İrsen Küçük bu tür önemli imzaları atmak için, önce mahkeme kararını beklemeli. Ama mahkeme devam ederken AKSA’ya kıyak çekme tablosu yaratılması, mide bulandırıyor” dedi.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da konuyu takibe aldı. Eroğlu’nun bu konuda açıklama yapmaya hazırlandığı da gelen haberler arasında.

Zaten eksik veriyor
AKSA, ile 2008 yılında yapılan sözleşme gereği 700 milyon kilowat saat yılda alım garantisi verildi. AKSA da bu miktarda enerjiyi sağlayamadığı takdirde, kilowat saat başına ceza ödemeyi kabul etti.
Aynı sözleşmenin bir başka maddesinde “700 milyon kilowat saati verebilmesi için gerekli donanımı kurma mükellefi de AKSA’dır” denildi.
Son üç yıla bakıldığında fiilen AKSA’dan alınan enerji miktarı yılda 590 milyon kilowat saati geçemedi.
AKSA yıllık 110 milyon kilowat saat eksik enerji veriyor.
Bu eksikliğe rağmen, sözleşmenin maddelerine rağmen aykırı davranılıyor. 110 milyon kilowat saat eksik verdiği için, yıllık 3 milyon 520 bin dolar AKSA Kıb- Tek’e ceza ödüyor. Bu şartlarda gidilecek kapasite artışının nasıl sağlanacağı merak konusu.

700 milyon verse…
Kıb- Tek’e yakın kaynaklar, yıllık 700 milyon kilowat saat enerjiyi Kıb- Tek’e vermekle yükümlü olan ve bunu yerine getiremediği için de her yıl 3 milyon 520 bin dolar ceza ödeyen AKSA’ya, neden alım garantili kapasite artırım hakkı verilmek istendiğini tartışıyor.
Aynı kaynaklar, AKSA ile alım sözleşmesine gerek olmadığını, 110 milyon kilowat saat yıllık açığın kapanması halinde, KKTC’nin enerji sıkıntısı yaşamayacağını belirtiyor.

Kıb-Tek AKSA’ya ceza öder duruma gelecek
Kıb-Tek içerisinde üst düzey yönetici bir grubun, ısrarla AKSA’ya yeni garantili alım sözleşmesi imzalanmasını talep ediyor.  Bu kişilerin amacının ise AKSA’yı her yıl Kıb-Tek’e 3 milyon 520 bin dolar ceza ödemekten kurtarmak istediği iddia ediliyor.
Kıb- Tek için esas tehlike ise burada başlıyor. Zira, AKSA’dan 110 milyon kilowat saatlik enerjiyi sağlayamadığı için her yıl sözleşme gereği 3 milyon 520 bin dolar alan Kıb- Tek, bu kez, üretilen enerjiye ihtiyaç duymayacağı için, alım garantisi nedeniyle, “kullanmadığı üretilen enerjinin cezasını” AKSA’ya ödeyecek.

Kurum ikiye bölündü
Yedi kişilik Kıb- Tek Yönetim Kurulu, AKSA ile imzalanması düşünülen yeni alım garantisi sözleşmesi gerekçesi nedeniyle ciddi bir tartışma yaşıyor.
Alım garantili sözleşme iddiasında devam edilmesi durumunda, yönetimde yeni istifaların olabileceği konuşuluyor.

Sendika “süresiz grev” dedi
Kıb- Tek’te örgütlü El- Sen, AKSA ile garantili alım sözleşmesi imzalanacağı gerekçesi ile süresiz greve gitme kararı aldı.
Sendika, kurum yönetimine “süresiz grev” bildiriminde bulunurken, imzanın atılması halinde bunu yürürlüğe koyma kararı aldı.

AKSA
AKSA’nın 700 milyon kilowat saatlik enerjiyi her yıl üreterek, devlete verdiği taahhüdü yerine getirmesi gerekiyor.
Bunun için de AKSA’nın Kalecik’teki santrallerde yeni jeneratör sistemi kurması gerekiyor. Uzun süredir 700 milyon kilowat enerjiyi sağlamak için gerekli yatırımı yapmadığı belirlenen AKSA’nın, yeni alım sözleşmesinin ardından, nasıl bir yatırım yapılacağı da sorgulanmaya başladı.

Acele neden?
2003’de İrsen Küçük’ün Tarım Bakanlığı döneminde KKTC’ye gelen AKSA, UBP içinde kriz devam ederken yeniden gündeme geldi.
Gelişmeler UBP içerisinde de rahatsızlık yarattı. Alım garantili sözleşmenin UBP içerisinde kriz devam ederken yeniden gündeme gelmesi, UBP içi muhalefeti de harekete geçirdi.
Başbakan İrsen Küçük’ün böylesi önemli bir imzayı atması için, mahkeme sürecinin bitmesi gerektiğini düşünen muhalifler, “Ortaya yangından mal kaçırıyor gibi bir tablo çıkıyor. Başbakan İrsen Küçük ve kabinesinin bu kararı almadan önce, bir kez daha sağduyulu düşünmesini” talep etti.

Cumhurbaşkanı devrede
Havadis’in güvenilir kaynaklardan derlediği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da AKSA etrafında yaşanan gelişmelerden rahatsız.
Bu konuda, çok sayıda uzman kişi ile görüştüğü belirtilen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da bu aşamada “alım garantili sözleşmeye imza atılmasına” karşı çıktığı belirlendi.
Eroğlu’nun süreci yakından takip ettiği ve önümüzdeki günlerde de bu konuyla ilgili açıklama yapmak için bilgi topladığı da Havadis’e gelen bilgiler arasında.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar