Manşet

Akıncı: Türkiye’nin daha zengin bir ülke olması bizi de mutlu eder, sevindirir
Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, “Karadeniz’de bulunduğu açıklanan 320 milyar metreküp doğal gaz rezervinin Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını” temenni ederek, “Türkiye’nin daha zengin bir ülke olması bizi de mutlu eder, sevindirir” dedi.
Akıncı, Türkiye’nin bu zenginliği tümüyle kendi imkanlarıyla bulmasının da ayrıca önemli olduğuna işaret ederek, Doğu Akdeniz’deki doğal gaz zenginliklerin de diyalog ve müzakere çerçevesinde adil olarak bölüşülebilmesi gerektiğini vurguladı.“Bu konunun bir gerginlik alanı olmaktan, uzlaşma, müzakere ve diyalog yoluyla bir an önce çıkmasını” temenni ettiklerini ifade eden Akıncı, “Biz, Türkiye ile dostluk ve kardeşlik içinde karşılıklı saygıya dayalı bir ilişki isteriz. KKTC olarak ayrı bir devletiz. Dünyaya kendimizi Kıbrıs’ta Rumlara eşit siyasi bir varlık olarak kabul ettirme mücadelesi veriyoruz. Kimlik, kişilik ve statümüz bizi tanıyan bir ülke olarak Türkiye için de çok önemlidir. Buna herkesin dikkat etmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Mustafa Akıncı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, Gazimağusa bölgesi muhtarları ile bir araya geldi.

Akıncı, ülkenin geleceği için yerel yönetimin önemli bir basamak ve demokrasinin beşiği olduğunu belirtti. Lefkoşa Belediye başkanlığı yaptığı 14 yılda olduğu gibi, Cumhurbaşkanlığı görevi süresince de muhtar ve azalara ayrı bir önem verdiğini dile getiren Akıncı, muhtarların görüş ve değerlendirmelerini alarak sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Sizlerin görevini iyi yapması, devletin yükünü hafifletir, yurttaşın memnuniyetini arttırır. Devlet muhtarlara verebileceği en iyi desteği vermelidir. Halkımız göreve devam derse, ki halkımızın çoğunluğunun kararının bu olduğunu görüyorum, tüm muhtarlarla gerek beldelerdeki sorunlar, gerek toplumsal konularda yakın çalışmaya devam edeceğim” dedi.

 

“320 MİLYAR METREKÜPLÜK REZERV TÜRKİYE’YE HAYIRLI OLSUN”

 

Karadeniz’de bulunduğu açıklanan 320 milyar metreküp doğal gaz rezervin Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını dileyen Cumhurbaşkanı “Türkiye’nin daha zengin bir ülke olması bizi de mutlu eder, sevindirir. Türkiye’nin bu zenginliği tümüyle kendi imkanlarıyla bulması da ayrıca önemlidir” şeklinde konuştu.

Doğu Akdeniz’deki doğal gaz zenginliklerinin de diyalog ve müzakere çerçevesinde adil olarak bölüşülebilmesi ve bu konunun bir gerginlik alanı olmaktan bir an önce çıkmasını temenni eden Cumhurbaşkanı Akıncı, aklın gereğinin, çatışma ve gerilim değil, uzlaşma, müzakere, diyalog olduğunu belirterek, “Doğru olan, işbirliği yaparak zenginlikleri paylaşmaktır. Kıbrıs sorununun çözülmesi Doğu Akdeniz’deki istikrara ve enerji iş birliğine büyük katkı yapacaktır. Çözüm hem ülkemizin hem de bölgemizdeki tüm aktörlerin yararına olacaktır” dedi.

“AYRIŞTIRICI, ÖTEKİLEŞTİRİCİ BİR TAVRIM HİÇBİR ZAMAN OLMADI”

 

Türkiye ile ilişkiler konusundaki bir açıklamasının belli çevreler tarafından istismar edilmeye çalışıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Türkiye ile ilişkilerin sağlıklı bir zeminde; karşılıklı saygı ve sevgiye dayalı kardeşlik hukuku içinde olmasını her zaman savundum” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle devam etti:
“Biz, Türkiye ile dostluk ve kardeşlik içinde karşılıklı saygıya dayalı bir ilişki isteriz. KKTC olarak ayrı bir devletiz. Dünyaya kendimizi Kıbrıs’ta Rumlara eşit siyasi bir varlık olarak kabul ettirme mücadelesi veriyoruz. Kimlik, kişilik ve statümüz bizi tanıyan bir ülke olarak Türkiye için de çok önemlidir. Buna herkesin dikkat etmesi lazım. Bu ilişkiler dengeli olmalı. Biri söyler, diğeri aynen yapar yaklaşımı doğru değildir. Doğru olan, bizim de her zaman yapmaya çalıştığımız gibi iyi niyetle diyalog kurup uzlaşmaya çalışmaktır.

Bu durumu izah etmek için yıllardır bilinen ‘otur deyince oturulup, kalk deyince kalkılan’ ilişki biçimini anlatan deyimi kullandım. Bazıları bunu istismara girişti, Sayın UBP Genel Başkanı ve Başbakan Tatar bu sözü istismar ederek, ‘Akıncı ırkçıdır’ bile diyebildi. 45 yıllık siyasi hayatımda insanlar arasında ırk, cinsiyet, renk ayrımı yapmadığımı herkes biliyor. Bu tür sataşmalara genelde cevap vermemeyi tercih ediyorum ama bu konuda aşırıya gidiyor. Hayatımda ayrıştırıcı, ötekileştirici bir tavrım olmadı. Bu istismara kalkışanlar abesle iştigal ediyorlar. Bu konuya samimiyetle hassasiyet gösteren, iyi niyetinden kuşku duymadığımız çevreler de oldu. Onları anlıyorum. Bu samimi hassasiyetlerini elbette dikkate alacağız.”

“CUMHURBAŞKANLIĞI PARTİ BAŞKANLIĞI MAKAMI DEĞİLDİR”

 

Seçimlerin her zaman önemli olduğunu, yurttaşların muhasebe yapması, görevde olanı her yönüyle değerlendirmesi, yerine geçmek isteyenleri ölçüp tartmasının önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akını, “Cumhurbaşkanlığı makamı, parti başkanlığı makamlığı değildir. Cumhurbaşkanlığı bağımsız tarafsız bir makamdır. Bağımsız ve tarafsız görev yaptım. Hangi partiye oy verirse versin, tüm kardeşlerimle aynı mesafedeyim. Ayrılık gayrılık gözetmem. Cumhurbaşkanlığı partizanlık yapılacak bir makam değildir” dedi

 

Başa dön tuşu