Kıbrıs

Akıncı: Belediyeler olmadan olmaz


İstanbul’a hareketinden önce Arslan Bıçaklı başkanlığındaki Sendikal Platform heyetini kabul eden Akıncı, su konusunun belediyeler olmadan halledilebilecek bir konu olmadığını da vurguladı.Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, yaşamın her alanında gösterdikleri duyarlılıktan dolayı Platform yetkililerine teşekkür eden Akıncı, su konusunun hayati önemine dikkat çekti.BELEDİYELER OLMADAN OLMAZ…

Belediye başkanlığı yaptığı dönemi hatırlatarak, 1976 yılından 1990’a kadar su işlerinin öteki belediyelerin aksine Lefkoşa Belediyesi’ne bağlı olmadığını, kendisinin görevden ayrılmasını takiben bir yıl içerisinde belediyeye bağlandığını anlatan Akıncı, su konusunun belediyeler olmadan halledilebilecek bir konu olmadığını, bu konuda net tavrı olduğunu söyledi.

Akıncı, “Su konusunun belediyelerle ilişkisini eski bir belediye başkanı olarak çok yakından bildiğim için belediyeler bu işin dışına çıkarılacak dendiğinde bu konuda belediyelerden yana tavrımı her platformda ortaya koydum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, suyun KKTC’ye geleceğinin çok önceden bilindiğini ve gereklerinin yapılmasında maalesef gecikmeler yaşandığının bir gerçek olduğunu da ifade etti.

KIBRIS’I HAYAL EDİN…

Suyun getirilmesinde kullanılan teknolojinin sürdürülebilirliği sağlandığı takdirde bölgede geniş çerçevede yeni ufuklar açılabileceğini söyleyen Akıncı, şunları kaydetti:

“Kıbrıs’ı şöyle bir hayal edin:  Bir yandan enerji koridoruyla Kıbrıs ve Türkiye üzerinden Avrupa, bir yandan gelen su hem kuzeye hem güneye, belki gelecekte de Ortadoğu’ya… Kabloyla bir yandan Avrupa’ya, bir yandan Ortadoğu’ya sağlanan bağlantılar… Bu şimdilik bir hayal olarak görülebilir ancak bu hayalimizin olması lazım ve bu hayali gerçeğe dönüştürmek için çaba harcamamız lazım. Barışı böylesi karşılıklı bir bağımlılık ve tüm tarafların kazançlı çıkabileceği bir çerçevede sağlayabiliriz.”

KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE…

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk kurum ve kuruluşlarının her geçen gün kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve daha iyiye gidebilmesini sağlamak için özen gösterilmesi gerektiğini de söyledi.

“Bu suyun gelişi büyük önem taşıyor, ancak bu su geliyor diye kendi kaynaklarımızı kesinlikle ihmal etmememiz, bu topraklardaki her damla suyu korumamız gerekir” diye konuşan Akıncı, meclisin ve hükümetin bu konuda uzlaşı sağlayıp gereken yasal altyapıyı bir an önce oluşturmaları gerektiğini ekledi.

BIÇAKLI

Aslan Bıçaklı da, Türkiye’den KKTC’ye gelecek olan sudan dolayı rahatsız olmadıklarını ancak suyun yönetiminin KKTC tarafından yapılması gerektiğini vurguladı. Bıçaklı, “Bizim suyu da, elektriği de, telefonu da yönetebilecek insanlarımız vardır” şeklinde konuştu.

Sendikal Platform olarak suyun özelleştirilmesine karşı olduklarını söyleyen Bıçaklı, Cumhurbaşkanı’nın bu konudaki duruşunun önemli olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu