Akıllı telefon kamerasından Dünya - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Dünya

Akıllı telefon kamerasından Dünya

Akıllı telefon kamerasından Dünya

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), üç ay önce ilginç bir deneme yapmak için Dünya’nın yörüngesine üç Nexus One gönderdi. NASA’nın 2010 yılında başlattığı ve uzay araçlarında akıllı telefonların gözlem amaçlı kullanılmasını amaçlayan PhoneSat (nano-uydu inşa programı) projesinde yapılan denemede HTC-Google Nexus One kullanıldı.

Engadget’ın haberine göre, NASA’nın amatör gökbilimcilerle işbirliğiyle gerçekleştirdiği projede, Uzay’a yollanan üç akıllı telefon yüzlerce fotoğraf çekecek şekilde programlandı.


Dünya’ya cılız radyo dalgaları aracılığıyla gönderilen fotoğraflar, kalite açısından beklenenin çok altında kaldı. Görüntüler, Dünya’ya iletildikten sonra yerdeki gönüllüler tarafından bir araya getirilen fotoğraflar, sonuç mükemmel olmasa da akıllı telefonların uzay projelerindeki yeri açısından büyük tecrübe kazandırdı.

Akıllı telefonları taşıyan kutu şeklindeki PhoneSat ‘mini-uydular’, Nisan ayında atmosfere giriş esnasında buharlaşarak yok oldu.

HTC, PhoneSat projesinde daha birçok çalışma yapılacağını ve şimdiden HTC One X+’ın bir uzay aracıyla Jüpiter’i gözlemlemek için gönderilmesinin planlandığını belirtti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar