Akdenizli “yeter” dedi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Kıbrıs

Akdenizli “yeter” dedi

Akdenizli “yeter” dedi

KULLANILAMIYOR… Akdeniz köyünde çeşmelerden akan kötü kokulu,  “kahverengi” su, sağlık açısından tehlike arz ettiğinden kullanılamıyor. Köylü, çeşmelerden akan su ile banyo yapmıyor, kıyafetlerini ve bulaşıklarını yıkamıyor. Köy halkı, su ihtiyacını karşılamak için iki güne bir, onlarca liraya şişe suyu satın alıyor

KÖYLÜ İSYAN ETTİ… Akdeniz köyünde, arıtma tesisinin devreye girmesi ile önce bulanık ardından tortulu akan su, daha sonra kahverengi oldu. Bir yılı aşkın süredir çeşmelerinden akan suyu kullanamayan köylü, yetkililere sitem etti. Soruna bir an önce çare bulunmasını isteyen köy halkı, “artık yeter” dedi


Akdeniz köyünde geçen yıl devreye giren deniz suyu arıtma tesisi, köy halkına yaşamı zehir etti.
Arıtma tesisi kuruluncaya kadar çeşmelerden tuzlu su akarken tesisin devreye girmesi ile önce bulanık ardından tortulu akan su, daha sonra kahverengi oldu.
Bir yılı aşkın süredir, çeşmelerinden kahverengi renkte akan suyu kullanamayan Akdeniz köyü sakinleri, yetkililere bir kez daha çağrıda bulunarak sorunun en erken zamanda çözülmesini istedi.
Çeşmelerden akan suyun içerisinde bakır ve pas olduğunu söyleyen köy halkı, duyduğu endişeyi dile getirdi. Köylü, suyun insan ve çevre sağlığı açısından büyük tehlike arz ettiğini savundu. Suyun kullanılması durumunda bölgede ciddi hastalıkların baş göstereceğini kaydetti.

Maddi manevi zarar
Çevre ve insan sağlığı açısından büyük tehlike arz eden su, köylünün kesesine de ciddi miktarda külfet.
Akdeniz köyünde halk, çeşmelerden akan suyu kullanmadıkları gibi bir de belediyeye abonelik parası ödediklerini söyledi. Bazı aylar su faturalarının çok yüksek geldiğinden şikayet etti.
Köye arıtma tesisi kurulduğundan bu yana çeşmelerden akan suyun kalitesinin eksinin altına düştüğünü anlatan köy halkı, su ihtiyacını karşılamak için iki güne bir, onlarca liraya şişe suyu satın aldıklarını kaydetti.

Köylü isyan etti
Bir yılı aşkın süredir çeşmelerinden akan suyu kullanamayan köylü, yetkililere sitem etti.
Soruna bir an önce çare bulunmasını isteyen köy halkı, “Kanser olacağız. Artık yeter” diye isyan etti.
Havadis’e konuşan köy halkı, “Çeşmelerden akan su tuzlu olduğu için arıtma tesisi kuruldu. Keşke tuzlu kalsaydı. En azından hastalık tehlikesi yoktu. Arıtma tesisinin devreye girmesi ile birlikte suyun kalitesi daha düştü. Çeşmelerimizden resmen zehir akıyor” dedi.
“Çocuklarımızın sağlığından endişe ediyoruz” diye konuşan köylü, sözlerine şu şekilde devam etti:  “Yetişkinler kendini koruyabilir ancak çocuklar, bu suyun içerdiği tehlikeyi sezmeyebilir ve istenmeyen sonuçlar yaşanabilir. Su nedeni ile köyde birinin sağlığı bozulursa bunun hesabını kim verecek.”

Köy halkı ne dedi?

Zekeriya Çavuşoğlu
“Geçtiğimiz yıla kadar çeşmelerden akan su tuzluydu. Köye deniz suyu arıtma tesisi kuruldu. Tesisin devreye girmesi ile suyun kalitesi daha da düştü. Yılların biriktirdiği kir, pas ve pislik, tesiste kullanılan kimyasallarla birlikte çözüldü ve suya karıştı. Yetkililer ise bir türlü soruna el atmadı. Akdeniz’de insanlar bir yılı aşkın süredir, çeşme suyuna hasret kaldı. Ha bugün ha yarın derken halkın da sabrı artık iyice taştı. Hiçbirimiz hasta olmak istemiyoruz ve bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz.”

İbrahim Şilton
“Çeşmelerimizden resmen zehir akıyor.  Su, kum ve pas ile karışık akıyor. Tüm köylü bir yılı aşkın bir süredir hastalık endişesi içerisinde yaşıyoruz. Çeşme sularını kullanamıyoruz. Banyo yapamıyoruz, çamaşır, bulaşık yıkayamıyoruz. Hatta sebzelerden bizlere hastalık bulaşacağı korkusu ile bahçelerimizi dahi sulayamıyoruz. Yetmezmiş gibi, bir de kullanmadığımız halde yüksek miktarlarda gelen su faturalarını ödüyoruz. Artık yeter. Bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz.”

Nahit Arap
“Bir gün eşim mecbur kaldı ve çeşmeden akan su ile banyo yaptı. Banyodan çıktıktan hemen sonra tüm vücudu kabardı. Çeşmeden akan paslı su, eşimin vücuduna alerji yaptı. Bir yılı geçen bir süredir, banyo ihtiyacı da dahil, tüm su ihtiyacımızı satın aldığımız şişe suyu ile karşılıyoruz. Her iki güne bir, onlarca lira verip su satın alıyoruz. Köyün su sorununa artık bir çözüm üretilmelidir.”

Huriye Mavigözlü
“Çeşmelerden akan su ile hiçbir iş yapamıyoruz. Önceleri sorunun geçici olduğunu düşündük ve çamaşırlarımızı çeşme suyu ile yıkadık. Açık tonda olan çamaşırlarımızın çoğu mor ve kahverengi oldu.  O günden bu yana gerek çamaşırlarımızı gerekse kaplarımızı şişe suyu ile yıkamaya başladık. Ancak artık bir çözüm üretilmelidir. Mevcut duruma daha fazla katlanamayacağız.”

Hüseyin Güneralp
“Çeşmelerimizden bir yılı aşkın bir süreden beri resmen pas akıyor. Bıktık, usandık.  Belediye başkanımız kardeşim gibidir ancak bu konuda savunacak değilim. Artık üzerine düşeni yapmalı ve köylüyü bu azaptan kurtarmalıdır. Hem çeşmelerden akan suyu kullanamıyoruz, mecburen onlarca lira verip iki güne bir şişe suyu satın alıyoruz hem de kullanmadığımız halde yüksek miktarlarda fatura ödüyoruz. Halkın sabrı taşıyor.”

Meseret Güneralp
“Bir yıldan fazla oldu, çeşmelerimizden temiz su aktığını görmedik. Hep hasta olduk. Her yanımız alerji oldu. Baktık olacak gibi değil, banyo, ev temizliği, bahçe sulama, çamaşır, bulaşık yıkama gibi diğer su ihtiyaçlarımızı karşılamak için de şişe suyu satın almaya başladık. Bu da günlük giderlerimizi arttırdı ve vatandaşın cebine külfet oldu. Buradan Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkililere sesleniyorum. Artık su sorununa bir çözüm üretilsin.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar