Adım adım ihraç - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

Adım adım ihraç

Adım adım ihraç

BİR ADIM DAHA… UBP Parti Meclisi Genel Merkez Yönetim Kurulu’nun tavsiye kararını oy birliğiyle onayladı. Hükümetin düşürülmesi için hazırlanan güvensizlik önergesine imza koyan 8 milletvekili ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edildi.  İhraç süreci bir adım daha ileriye taşındı

SİYASETE DEVAM… UBP Genel Başkanı Küçük tarafından “partisine ihanet” ile suçlanan Ahmet Kaşif, Afet Özcafer, Hasan Taçoy, Zorlu Töre, İlkay Kamil, Ergün Serdaroğlu, Ejder Aslanbaba ve Türkay Tokel siyasete devam mesajı verdi.  8 vekil, “Bizi UBP'den atacak olanlar bizim kadar UBP'li değil. Siyasete devam edeceğiz” dedi


Gizem ÖZGEÇ

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, “UBP Parti Meclisi’nin; Meclis’te temsil edilen muhalefet partileriyle iş birliği yaparak, hükümeti düşürmek için güvensizlik önergesine imza koyan ve ‘partisine ihanet eden’ 8 UBP’li milletvekilini oy birliğiyle partiden kesin ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk kararı aldığını” açıkladı.
“Ahmet Kaşif (Gazimağusa), Afer Özcafer (Gazimağusa), Hasan Taçoy (Lefkoşa), Türkay Tokel (Güzelyurt), İlkay Kamil (Girne), Ejder Aslanbaba (İskele), Zorlu Töre (Lefkoşa), Ergün Serdaroğlu (Girne) dün resmen Disiplin Kurulu’na sevk edildi. 
UBP'den kesin ihraçları için adı atılan sekiz milletvekili, istifa mı, yeni bir parti mi yoksa bir siyasi partiye dahil mi olacaklarını belirlemek için  Disiplin Kurulu'ndan çıkacak kararı bekliyor. UBP Parti Meclisi'nden çıkan kararın ardından açıklama yapan milletvekilleri, “Aktif siyasette vardık, var olacağız” dedi. Disiplin Kurulu'nun bugün toplanıp bir karar üretmesi bekleniyor.

Kararı Meclis'te beklediler
UBP'li sekiz vekil dün sabah erken saatlerde Cumhuriyet Meclisi'ne gitti. Önce Meclis Başkanı Hasan Bozer ile görüşen vekillerin istifa sunması beklendi ancak bu olmadı. Bozer'le yapılan görüşmenin ardından, milletvekilleri UBP PM toplantısından çıkacak kararı bekledi.

Kaşif: Siyasette varız 
Sekiz muhalif vekilin başını çeken UBP Gazimağusa Milletvekili,  Ahmet Kaşif, PM kararının açıklanmasının ardından Havadis'e yaptığı açıklamada, bundan sonraki sürecin nasıl gelişeceğine bakacaklarını söyledi. Kaşif eğer, Disiplin Kurulu’nun karar sürecinin uzaması halinde ise gereken tedbirleri alacaklarını belirtti.  Kaşif, “Biz başından beridir siyasette varız dedik ve var da olacağız. Siyasete devam edeceğiz. Varız demek istiyorsak, gereken hamleyi de yaparız. Bize henüz bir tebliğ yapılmadı, yapıldıktan sonra yeniden görüşeceğiz. Şimdi konuşmak için erken” diye konuştu.

Taçoy: Üzgünüm… UBP’nin evladıyım
UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy ihraç için 45 gün süre bulunduğunu anımsattı ve "İrsen Bey bizi aday yapmak isteydi çoktan yapardı genel sekreterlik için uygun görmediği isimler şimdi onun yanında.  Kemal Dürüst bugün nasıl yayındadır, merak ederim bunu açıklasın" dedi. Taçoy, sürecin nasıl gelişeceğini izleyeceklerini de kaydetti ve şöyle konuştu: “Üzgün değilim dersem yalan olur. Ben UBP'nin evladı olarak bildim kendimi, partimi de babam gibi gördüm. Çok küçük yaşta siyasete UBP içinde başladım, siyaseti orada öğrendim. Ve hayatımı hep öyle geçirmek istedim, hala daha da bu isteğim var. Ne yazık ki UBP olarak görülse de öyle değil. Ben hep UBP'liyim dedim ve bunu da gururla söyledim. Üzücü olan şu ki, beni UBP'den kaçan insanlar ihraç etmeye çalışıyor."

Özcafer: Bazılarının önü açıldı, hayırlı olsun
İhracı istenen UBP Gazimağusa Milletvekili ve İlçe Başkanı Afet Özcafer ise karar için, "Hayırlısı olsun. Bizim partiden ihraç edilmemiz tüm vekillere hayırlı olsun. Önleri açılmıştır. İstedikleri hedefe ulaştılar. Partinin geleceği veya ne hal içinde olacağı onların umurunda değil. Sayın Başbakan'a çok destek verdiler. İlçe başkanlıkları için birbirlerini yiyorlar. Bazı arkadaşlar seçilmiş değil atanmış olmayı tercih ederler. Atanmalar moda oldu.  Bizim yol haritamız belli. Allah doğrudan yanadır. Biz siyasette vardık, hep var olacağız" ifadelerini kullandı.

Tokel: Bizi ihraç edenler bizden fazla UBP'li değil
UBP Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel, "Kendi aramızda bugün yaptığımız toplantıda prensip kararı aldık, Sayın Kaşif'ten başka biri açıklama yapmayacak. Sadece şunu söylemek isterim;  Beni UBP'den ihraç etmek isteyenler ve yargılayacak olanların en az benim kadar UBP'li olması gerekir ama değiller" dedi.

Serdaroğlu: UBP tabanını seviyorum, siyasete devam
UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu, verilen kararın ardından artık UBP ile tamamen iplerin koptuğunu söyledi ve "Artık UBP ile bir bağımız kalmadı" dedi. Serdaroğlu, bundan sonraki adım için yeniden değerlendirme yapacaklarını belirtti ve şunları söyledi: “PM kararını vermiştir.  Biz bugüne kadar tabanla iç içe olduk, yine de öyle olacağız. Bizim sorunumuz tavanla oldu. Küçük yönetimi ile sorunlar vardı.  Ben her zaman halka canı gönülden hizmet etmek isterim. Bu uğraşım da sürecek. Aktif politikaya da devam edeceğim. Ben UBP tabanını seviyorum.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar