Dünya

Adele: Irkçılık yaşıyor ve her yerde


ABD’nin Minneapolis kentinde George Floyd’un ırkçı cinayete kurban gitmesi tepkilere neden oldu. Gözaltına alındığı sırada yüzüstü yerde yatarken bir polisin diziyle boğazına baskı yaparak Afro-Amerikalı George Floyd’un ölümüne yol açması ABD’yi ayağa kaldırdı.

Tepki amacıyla sokaklarda gösterilerin yapıldığı olaya ünlüler de kayıtsız kalmadı. Son olarak, dünyaca ünlü şarkıcı Adele tepkisini, “Sistematik ırkçılık, polisin şiddeti ve eşitsizlik sadece Amerika ile ilgili değil. Irkçılık yaşıyor ve her yerde” sözleriyle dile getirdi. Pek çok ünlü de Floyd’un son sözleri olan “Nefes alamıyorum” ifadesine yer vererek paylaşım yaptı.

Adele

“George Floyd cinayeti dünya çapında şok dalgaları yarattı, sayısız kişi buna katıldı. Protestolar ve yürüyüşler aynı anda tüm dünyada gerçekleşiyor ve ivme kazanıyor. Haklı olarak öfkelen ama odaklan! Dinlemeye devam et, sormaya devam et ve öğrenmeye devam et! Şu anda cesaretimizin kırılmaması, manipüle edilmememiz önemli. Bu, sistematik ırkçılık, polisin şiddeti ve eşitsizlikle ilgili. Ve bu sadece Amerika ile ilgili değil! Irkçılık yaşıyor ve her yerde.”

Beyonce

“George Floyd için adalete ihtiyacımız var. Gündüz gözü işlenen cinayete hepimiz tanıklık ettik.

Kırıldık ve tiksinti duyduk. Bu acıyı normalleştiremeyiz. Sadece renkli insanlardan söz etmiyorum. Beyaz, siyah, kavherengi ya da arada herhangi bir şey olun, eminim ki, şu an Amerika’da devam etmekte olan ırkçılık karşısında umutsuzluk hissediyorsunuz.

İnsanlar artık anlamsız şekilde öldürülmesin. Renkli insanlar artık insandan daha az bir şey olarak görülmesin. Artık görmezden gelemeyiz. George hepimizin ailesi ve insanlığıdır. Ailemizdir, çünkü Amerikalı bir yurttaşımızdır. Bu şiddet dolu öldürmeleri ve cezasız kalmalarını pek çok kez gördük. evet biri resmen suçlandı, ama adaletin sağlanması hala çok uzakta.”

LeBron James

Los Angeles Lakers’ın yıldız oyuncusu James, polis şiddetine tepki çekmek için ABD ulusal marşı esnasında diz çöken ve o günden beri adeta NFL’den aforoz edilen Colin Kaepernick’in fotoğrafı ile Floyd’un boynuna dizini bastıran polisin fotoğrafını yan yana koydu ve “Şimdi anlıyor musun? Yoksa senin için hala bulanık mı? #UyanıkKal” ifadelerini kullanarak bir paylaşımda bulundu.

Ünlü basketbolcu ayrıca “Nefes alamıyorum” yazan tişörtüyle fotoğrafını paylaştı.

Pek çok ünlü, Floyd’un bu fotoğrafını paylaşarak kendi yorumlarını yazdı. Fotoğrafta, “Lütfen nefes alamıyorum. Karnım acıyor. Boynum acıyor. Her yerim acıyor. Beni öldürüyorlar. George Floyd. Adımı söyle” ifadesi yer alıyor.

Naomi Campbell

“Kelimelerim tükendi. Ölen insanlarımıza üzülmekten bıktım ve yoruldum. Tacize uğrayanlar ve aşağılananlar olarak bu zorlu zamanlarda bir araya gelecebileceğimizi düşündüm, ancak bu corona virüs geniş çaplı ırkçılığı yaymış gibi görünüyor. Nerede bitiyor? Siyahım ve gurur duyuyorum.”

Bella Hadid

“Huzur içinde uyu George Floyd. Bu bitmeli. Görüntüleri izlemek çok zor. Bunun hala yaşanıyor olduğunu düşünmek çok zor. Ama gerçek. Bu polis memuru iğrenç ve korkunç davranışlarından dolayı en yüksek cezayı almalı.”

Jessica Alba

“Gözyaşları ve öfke. Bu durmak zorunda.”

Eva Longoria

“Neden! Bu haberleri okuyunca hep kalbim acıyor. Ne zaman bitecek? Lütfen ülkemizin insanlığını yeniden kazanmasına yardım edelim. Korunmayı hak eden insanlarız hepimiz. Öldürülmeyi değil.”

Zoe Kravitz

“GEORGE FLOYD sen ve ailen için kalbim kırık. Polis zulmü bitmeli.”

Olivia Wilde

“Cinayetten sonra memurlar ölümü ‘tıbbi bir sorun’ olarak nitelendirdiler. Ve video açıkça yayınlanana ve onu boğduğunu gösterene kadar öyleydi, sonunda gerçeği gördük. Bu, polis şiddeti eylemlerinin hesap verebilirliğini önlemek için açık ve iğrenç bir örtbastı. Şimdi hemen adalet talep et.”

Halle Berry

“Çok öfkeliyim. Bu saçmalık bitmek zorunda!”

BONUS: Gonca Vuslateri

“Bir adamın boynuna dizlerinle bastırırken ellerini cebine sokup rahatça bakmak etrafa… Bitmedi şu ülkenin de ırkçılık sorunu… Ne ten rengiymiş arkadaş… Medeniyet diye bayrak açarak gezersiniz… Ne rezillik yahu…”

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı