KıbrısManşet

Adada karı yüzde yüz artan tek kurum AKSA


EL-SEN yayınladığı basın bildirisiyle Hükümeti AKSA ile olan sözleşme ve yeni santral yatırımı için adım atmaya çağırdı.

KIB-TEK’e yapılması gereken santral yatırımlarının sürekli olarak bakanımız tarafından ertelenmesi, arz güvenliğinin tehlikeye girmesini sağlayacak ve bunun sonucunda Kıbrıs Türk Halkını AKSA’ya mahkûm edeceğinin altının çizildiği açıklamada, ülkemizin yaşadığı bu ekonomik krizde halkımız fakirleşirken, AKSA Şirketi’nin ise, dövizin yükselmesinden dolayı karını %100 artırdığını ve Hükümetin derhal AKSA ile masaya oturup, sözleşmede bulunan dolar karşılığı kira bedelini makul seviyede sabitleyerek, maliyetlerin düşmesini sağlaması gerektiği belirtildi.

EL-SEN’in açıklaması şöyle:

Değerli basın mensupları, bildiğiniz gibi ülkemizin ekonomik çöküşü ithal krizden kaynaklanan dövizin yükselmesi, Türk Lirası’nın da değer kaybetmesi ile her alanda yapılan zamlarla insanlarımızın alım gücünü gün geçtikçe eritmektedir.

Bu zam dalgasında, elektrik fiyatları da nasibini almış ve son olarak Temmuz ayında elektrik tarifelerine %30’a varan zam yapılmıştır. Geldiğimiz bu nokta da, gündemde yine elektrik fiyatlarının zamlanması konuşulmaktadır. Ancak halkımızın artık bu zamları kaldıracak gücü kalmamıştır. Bu yüzden hükümet edenleri, zamlar konusunda bir kez daha uyarmaktayız. Zamdan başka alınabilecek önlemlerin de olduğunu ve bu nedenle zamlara şiddetle karşı olduğumuzu vurgulamak istiyoruz.

Tabii ki sorun yalnız zamlar değildir, KIB-TEK’e yapılması gereken santral yatırımlarının sürekli olarak bakanımız tarafından ertelenmesi, arz güvenliğinin tehlikeye girmesini sağlayacak ve bunun sonucunda Kıbrıs Türk Halkını AKSA’ya mahkûm edecektir. Bu da halkımızın daha pahalı elektrik tüketmesi sonucunu doğuracaktır. Ülkemizin yaşadığı bu ekonomik krizde halkımız fakirleşirken, AKSA Şirketi ise, dövizin yükselmesinden dolayı karını %100 artırmıştır. Hükümetin derhal AKSA ile masaya oturup, sözleşmede bulunan dolar karşılığı kira bedelini makul seviyede sabitleyerek, maliyetlerin düşmesini sağlamalıdır.

Bu gerekçelerle bugün burada, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı önünde uyarı eylemi gerçekleştiriyoruz. Bu bir başlangıçtır, eğer burada söylediklerimiz dikkate alınmayıp çözüm üretilmezse, bundan sonra ki tepkimiz daha ağır olacak ve bunun da sorumlusu Kıb-Tek çalışanları değil, ülkeyi yönetenler olacaktır. Tüm bu konular ile ilgili önerilerimiz aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

  • Bütün toplumdan fedakârlık istenirken, AKSA Bu Krizden faydalanarak kar oranını ikiye katlamıştır. Hükümet derhal AKSA ile masaya oturup, dolar karşılığı ile yapılan kira bedel kuru sabitlenmelidir.
  • Elektrik faturalarında ki KDV oranını düzenleyerek, tüketimde indirim sağlanmalıdır.
  • Zamların tek çözüm olmadığı, bunun yanında adaletli bir vergi sistemi uygulanmadığı taktirde halkımız bu zamlar altında ezilmeye devam edecektir. Bu duruma son vermek siz siyasilerin sorumluluğundadır.
  • Ekonomi ve Enerji Bakanı ısrarla santral yatırımını ertelemeye devam ettiği sürece, Kıbrıs Türk halkını yine AKSA’ya mahkûm edecek ve daha pahalı elektrik tüketmesine neden olacaktır. Yatırımların yapılması sonucunda hem kullanılmakta olan pahalı yakıttan, hem de AKSA’dan kaynaklanan yüksek faturalarda indirime neden olacak ve daha ucuz enerji kullanımı sağlanacaktır.
  • Devlet, devlete bağlı kurumlar ve Belediyelerin Kıb-Tek’e olan borçları bir an önce ödenmeli ve yapılması gereken zamlar da bu yolla durdurulmalıdır. Kumarhanelere verilen teşvikler ise bir an önce iptal edilmelidir.

Aksi takdirde ilgili bakanın var olan bu sorunlara çözüm üretmemesi halinde, derhal istifa etmesini talep eder, Kıb-Tek ve toplum yararına atılacak adımların takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna saygı ile duyururuz.

EL-SEN YÖNETİM KURULUBaşa dön tuşu