AvrupaDünyaTürkiye

AB 1.4 milyar euroyu serbest bıraktı


AB Komisyonu, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için taahhüt ettiği mali desteğin 1 milyar 415 milyon euroluk kısmının “Özel Tedbir” olarak serbest bırakıldığını, böylece fona toplam 2 milyar 155 milyon euro tahsis edildiğini açıkladı.

Bu kaynağın, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için geliştirilecek eğitim, sağlık, yerel altyapı ve sosyo-ekonomik projeler için kullanılacağı belirtildi.

Halihazırda bu fona tahsis edilen toplam kaynağın 229 milyon euroluk kısmı için çeşitli projeler onay aldı. Onaylanan projelere de 105 milyon euroluk ödeme gerçekleştirildi.

AB, 29 Kasım 2015’te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesi’nde Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için 2017 sonuna kadar 3 milyar euroluk fon sağlamayı taahhüt etmişti.

18 Mart’taki zirvede ise bu bütçenin bitmesi durumunda 2018 sonuna kadar 3 milyar euroluk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı.

Fonların, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı.

Türkiye uzun süredir AB’nin Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılara yönelik bu mali yardımını yeterince hızlı aktarmadığını belirtiyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen günlerde Alman ARD kanalına yaptığı açıklamada, AB’nin Suriyeli sığınmacılar için taahhüt ettiği 3 milyar eurodan sembolik bir rakamı gönderildiğini söylemişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı