ABD'de yamyamlık vakası - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Dünya

ABD’de yamyamlık vakası

ABD'de yamyamlık vakası

Araştırmacılar 14 yaşında bir kıza ait olduğu anlaşılan kalıntılardan, kızın beyninin çıkarıldığı ve etlerinin parçalandığı sonucuna vardı. Çarşamba günü Smitshonian Dergisi'nde yayınlanan makalede, 14 yaşında İngiliz bir kıza ait olduğu tahmin edilen kafatasının alın kısmında bazı kesikler ve arka kısmında darbe izleri olduğu belirtiliyor.

Tarihçi James Horn, araştırmacılar tarafından Maria olarak adlandırılan İngiliz kızın 1609 yılı yazında İngiltere'den yola çıkan altı erzak gemisiyle Virginia'ya geldiğini iddia ediyor. Genç kızdan geriye kalan kemiklerde bulunan izotoplardan yüksek proteinle beslendiği dolayısıyla hizmetçi ya da düşük gelir sahibi bir aileye mensup olmadığı anlaşılıyor.


Yamyamlığın sebebi olarak 1609 -1610 yılları arasında yaşanan ağır kış koşullarında yemek bulmakta güçlük çekilmesi olduğu düşünülüyor. Dr. Horn’a göre 1609 Virginia'sının zorlu kış şartlarına gelen İngilizler açlıktan kıyafet ve ayakkabılarının derilerini, sahip oldukları atları ve köpekleri keserek yemek zorunda kaldılar.

Olayların yaşandığı Jamestown'ın, James Nehri'nin suları altında kaldığı sanılıyordu ancak arkeolog Dr. William Kelso ve ekibi tarafından 1994 yılında başlanan kazı çalışmalarında bölge yeniden keşfedildi. Çalışmalar devam ettikçe yeni bulguların ortaya çıkacağı düşünülüyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar