ABD'de Floyd gösterilerinde 10 bin gözaltı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Aralık 2, 2023
DünyaSürmanşet

ABD’de Floyd gösterilerinde 10 bin gözaltı

Floyd gösterileri

ABD’nin siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından düzenlenen gösterilerde gözaltına alınanların sayısı 10 bini geçti. Associated Press ajansının, ülke çapında polis departmanlarından derlediği bilgiye göre, Floyd’un ölümünün ardından Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde patlak veren ve diğer şehirlere sıçrayan gösterilerde 10 binin üzerinde kişi gözaltına alındı.

floyd-gösterileri


Bu kişilerin yaklaşık dörtte birinin Los Angeles’ta gözaltına alındığı, Los Angeles’ın ardından en fazla gözaltıların New York, Dallas ve Philadelphia’da yapıldığı belirtildi. Gözaltına alınanların büyük bölümünü, sokağa çıkma yasağını ihlal edenlerin ve “dağılma” emrine uymayanların oluşturduğu, yüzlercesinin de soygun ve yağmalamayla suçlandığı kaydedildi. ABD’nin başkenti Washington DC’de ise, siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesine yönelik düzenlenen gösterilerde tansiyon düştü.

floyd-gösterileri

Floyd’un polis şiddeti sonucu ölümüne karşı Washington DC’de düzenlenen ve özellikle pazar ile pazartesi akşamı şiddet eylemlerine dönüşen protestolar, şehirde güvenlik güçlerinin yoğunlaştırılması sonucunda son 2 gündür daha sakin geçiyor. Polis, FBI, Ulusal Muhafızlar ve Gizli servisin yanı sıra çeşitli askeri ve sivil gücünün görev yaptığı Washington DC sokaklarında, Beyaz Saray’ın karşısındaki güvenlik çemberi de bir sokak ileri taşındı. Ulusal Muhafızlar ön saflarda ve halkın doğrudan karşısında güvenliği sağlıyor. Bu nedenle zaman zaman özellikle siyahi protestocular, Ulusal Muhafızların yanına giderek, başlarına gelen ırkçılık olaylarını bağırarak anlatıyor ve artık bir adım atılması gerektiğini söylüyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar