ABD’de beklenen gün geldi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Dünya

ABD’de beklenen gün geldi

ABD’de beklenen gün geldi

Amerikan halkı, aylar süren seçim kampanyalarının ardından bugün, yeni başkanı için karar verecek.
ABD bugün tarihi seçime gidiyor. Amerikalıların, şimdiki başkanları Obama ile mi yola devam etmek istediği, yoksa ABD’nin 45’inci başkanını mı seçeceği bugünkü seçimde belli olacak.
Ancak ülke gündemini başkanlık seçimleri meşgul etse de bugün sadece başkan değil, ABD Kongresi’nde Temsilciler Meclisi kanadının tamamı, Senato’da 100 üyeden 33’ü, bazı valilikler için de vatandaşlar sandık başına gidecek.
Üç farklı saat dilimi olan ülkede, oy verme işlemleri eyaletlerin bulunduğu saat dilimine göre saat 07.00’de başlayacak ve eyaletlere göre 18.00 ile 20.00 saatleri arasında kapanacak. Doğu yakasının saat dilimi esas alınarak düşünüldüğünde, sandık kapanma işlemleri saat 18.00’de başlayıp, eyaletlere göre gece yarısına kadar sürecek.
Bazı eyaletlerde erken oy verme veya mazeretli oy verme işlemleri başlamış olmasına rağmen Amerikan halkının çoğunluğu bugün oylarını kullanacak. Seçmenler oylarını, eyaletlerde kurulan seçim merkezlerinde verecek. Seçimlerde ülke genelinde toplam kaç seçmen bulunduğuna ilişkin kesin bilgi bulunmuyor.

Seçici delegeleri kazanmak önemli…
ABD seçim sistemine göre başkan adayının, başkan olabilmesi için çoğunluğun oyunu alması yeterli değil. Federal yönetim yapısı üzerine kurulu ülkede, seçim mantığı, her eyaletin, başkanı ayrı ayrı seçmesi üzerine. Bu nedenle de eyaleti kazanan başkan adayı, o eyaletin nüfus yoğunluğuna göre belirlenen seçici delegelerin tamamını da kazanmış oluyor. Böylece, seçici delegelerde çoğunluğu alan, ülkenin de başkanı oluyor.
Bu nedenle de bugün herkes, Demokrat Parti’nin başkan adayı ve ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Mitt Romney’nin, halkın ne kadar oyunu aldığına değil, hangi eyaletleri kazandığına kilitlenecek.
Bu kapsamda, toplamı 538’i bulan seçici delegelerin eyaletlere göre dağılımı şöyle:
“California 55, Teksas 38, New York 29, Florida 29, Illinois 20, Pennsylvania 20, Ohio 18, Georgia 16, Michigan 16, North Carolina 15, New Jersey 14, Virginia 13, Washington 12, Massachusetts 11, Arizona 11, Tennessee 11, Indiana 11, Minnesota 10, Maryland 10, Missouri 10, Wisconsin 10, Colorado 9, South Carolina 9, Alabama 9, Kentucky 8, Louisiana 8, Oklahoma 7, Connecticut 7, Oregon 7, Arkansas 6, Mississippi 6, Utah 6, Kansas 6, Nevada 6, Iowa 6, West Virginia 5, Nebraska 5, New Mexico 5, Idaho 4, Maine 4, Rhode Island 4, Hawaii 4, New Hampshire 4, Vermont 3, Delaware 3, Montana 3, Alaska 3, North Dakota 3, South Dakota 3, Wyoming 3, Washington DC 3”.


Şimdilik 243’e 206…
Bazı eyaletler renklerini şimdiden belli ettiğinden, son tahminlere göre, Obama’nın şimdiden toplam 243 delegeyi, Romney’nin de 206 delegeyi kazanması yüksek ihtimal. Sonucu kestirilemeyen delege sayısı 89.
Ayrıntılara bakıldığında, Obama’nın kazanmasına kesin gözüyle bakılan delege sayısı 186, bunun yanında Obama’ya eğilimli eyaletlerden de toplam 57 seçici delege geleceği düşünülüyor. Romney’nin almasına garanti gözüyle bakılan delege sayısı 159, Romney yanlısı duran eyaletlerden gelmesi beklenen delege sayısı da 47.
Eyaletlerden gelecek sonuçlara dair matematik hesaplarında sürpriz olmazsa, en az 270’e ulaşabilmeleri için Obama’nın 27, Romney’nin de 64 delegeye ihtiyacı var. Bu noktada, Florida, Ohio, Iowa, Virginia, Wisconsin, Colorado ve New Hampshire, “kararsız eyaletler” olmaları nedeniyle seçimin kaderini belirleyecek eyaletler olacak.
Obama’nın sandıkları ilk açılan eyaletlerden olan Florida, Ohio ve Virginia’dan herhangi ikisini alması halinde, seçim sonuçları daha ülke genelinde oy sayısı devam ederken neredeyse belli olacak, aksi durumda, yarış son dakikaya kadar uzayacak.
Bu nedenle iki aday da boş durmuyor, son dakikaya kadar kritik eyaletleri dolaşmaya devam ediyor. Obama, dünü Wisconsin, Ohio ve Iowa’da geçirirken, Romney de Florida, Virginia, Ohio ve New Hampshire’da bulundu.

Biri Chicago, diğeri Boston’da izleyecek
Adaylar, seçim sonuçlarını da memleketlerinden takip edecek.
Obama, seçim kampanyasının merkezi olan Illınios eyaletinin Chicago kentinde, Romney ise yine kampanya merkezi olan, daha önce valilik yaptığı Massachusetts eyaletinin Boston kentinde seçim sonuçlarını izleyecek.
İki aday da seçim sonunda, zafer veya yenilgi mesajlarını buradan verecek.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar