ABD Savunma Bakanı Mattis Suriye'den çekilme kararını imzaladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Dünya

ABD Savunma Bakanı Mattis Suriye’den çekilme kararını imzaladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı James Mattis, ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı.

Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre, ocak ayında görevi bırakacak Mattis, ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesine dair hazırlanan kararnameye imzayı attı.


Kararnamede ABD askerlerinin Suriye’den nasıl ve ne zaman çıkacağına dair bilgilerin yer aldığı, çekilmenin gelecek haftalarda başlayıp ve birkaç hafta sürmesinin beklendiği ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararının ardından Mattis, görevden ayrılacağını açıklamıştı.

Donald Trump, Mattis’in ‘şeref derecesiyle’ şubat ayının sonunda emekli olacağını duyurmuştu. Önceki gün de Trump, Mattis’in yerine, bakan yardımcılığı yapan Patrick Shanahan’ı vekaleten atadığını bildirmişti. Mattis, yeni atamayla 1 Ocak’tan sonra görevini devredecek.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını değerlendiren Kentucky’nin Cumhuriyetçi Senatörü Rand Paul, “Başkan ile gurur duyuyorum.” dedi.

Amerikan medyasına konuşan Paul, diğer ülke yönetimlerini değiştirmenin ABD’nin işi olmadığını vurgulayarak, Trump’ın, ABD’nin Irak’a girmesini “en büyük dış politika faciası” olarak tanımlamasında haklı olduğunu söyledi.

Paul ayrıca, Trump’ın Suriye’den çekilme kararını eleştiren ABD’li generallerin, Irak’a girilmesinde de bir yanlışlık görmediğini belirterek, “Ben Başkan ile gurur duyuyorum. Söz verdiği tam olarak buydu ve bence insanlar onunla aynı fikirde. Uzun zamandır çok fazla yerde savaştayız ve trilyonlarca dolar para harcadık. O farklı biri. Bu yüzden seçildi.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Trump, Twitter hesabından Paul’un bu ifadelerini paylaşarak kendisine teşekkür etti.

Trump yönetimi geçen hafta Suriye’deki ABD askerlerini ve diplomatlarını çekeceğini duyurmuştu.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar