DünyaGüney KıbrısKıbrısManşet

AB ortalamalarına göre güneyde maaşlar düşük!Kıbrıs’ın güneyinde, Avrupa Birliği (AB) ortalamalarına göre maaşlar daha düşük, temel tüketim ürünleri ise daha pahalı olduğu ifade edildi.

Avrupa İstatistik Birimi’nin (Eurostat) yayımladığı verilere göre, AB’daki 37 bin 85 Euro olan ortalama maaşın Kıbrıs’ın güneyinde 24 bin 249 Euro olduğunu yazan Haravgi gazetesi, Kıbrıs’ın güneyinde ekmek, süt, elektrik, yakıt, eğitim vb gibi temel tüketim ürün maliyetinin ise, AB ortalamasından daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

Kıbrıs’ın güneyinde yiyecek fiyatlarının AB’daki ortalamanın yüzde 8,4 üzerinde olduğunu kaydeden gazete, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ekmek ve hububat fiyatlarının AB’dan yüzde 23,4 daha yüksek olduğunu yazdı.

Gazete, AB’dan yüzde 35,7 daha yüksek olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin süt, peynir ve yumurta pahalılığında da ilk sırada olduğunu kaydetti.

Eğitimde de Kıbrıs’ın güneyindeki fiyatların AB’dan yüzde 26 daha yüksek olduğunu yazan gazete, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin et, balık, meyve, sebze ve patates fiyatlarında ise AB ortalamasına göre daha ucuz olduğunu ekledi.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı