Dünya

AB Konseyi, uçak şirketleri ve havaalanlarını destekleme önlemleri açıkladı


AB üyesi Devletler Konseyi bugün, hava hizmetleriyle ilgili olarak, hava taşımacılığının ani düşüşü nedeniyle uçak şirketleri ve havaalanlarını desteklemek, demir yolu sanayii ve kurumlara mevcut koşullarda esneklik ve hukuki belirlilik sunmak ve demir yollarının aktarım yönergelerinin güvenliğini sağlamak amacıyla, dördüncü paketi, geçici bir değişiklikle onayladı

Her iki yasal eylem de komisyonun 29 Nisan 2020’de sunduğu ulaşım paketinin acil birer parçasıydı

Konseyin hava ulaşımı ve demir yollarıyla ilgili talimatlar kanunları için onayı, bugün tamamlanan yazılı süreçle gerçekleştirildi.

Avrupa Parlamentosu kararı 15 Mayıs 2020 tarihinde onaylamıştı.

Yasa tasarıları AB’nin Resmî Gazetesi tarafından yayınladığı günün ertesinde yürürlüğe girecek. Bu tarih de 27 Mayıs 2020 olarak açıklandı.

Havacılıkla ilgili kanun, COVID-19 salgını nedeniyle değişikliğe uğrayan hava taşımacılığında, gereksiz idari yükleri önlemek amacıyla ilgili yasaları değiştiriyor.

Ayrıca, öngörülemez ve kaçınılamaz durumların göğüslenmesi yönünde, üye devletler tarafından trafik haklarına kısıtlama getirilmesi için kullanılan prosedürlerden de kaçınılmasını öngörüyor

Buna göre, üye bir devlet geçici olarak haklı ve orantılı acil bir önlemi, 14 günden uzun bir süre için yürürlükte tutabilecek; ancak bu önlem sadece salgınla ilgili halk sağlığı tehlikeli olduğu süre için geçerli olacak.

Buna ek olarak, yer hizmetleri yeni geçici kanunları, bir acil hizmetler şirketinin iflas etmesi durumunda, hizmet sağlayıcıları seçimi için direkt bir süreçle havaalanlarına çalışmalarına, ayrıca, 2022 yılına kadar sözleşme uzatmalarında karışık ihlalleri önlemek için havaalanlarına yardımcı olacak.

Demir yolları güvenliği talimatları dördüncü önlem paketi süresi 16 Haziran 2020’den 31 Ekim 2020’ye kadar uzatılacak ve bu da acil durumların göğüslenmesinde demir yolu sektörüne ve yetkililere daha büyük yasal güvence ve esneklik sunacak.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı