Köşe Yazarları

A Level: Milliyetçiler rahatsız!

Bildiğiniz gibi YÖK 2010 yılında aldığı bir karar sonrasında Kıbrıslı Türk öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere A Level sınav sonuçları ile girebilmelerinin önünü açtı. 2010’dan önce İngiltere, Amerika ve diğer AB ülkelerinde öğrenim gören Kıbrıslı Türk gençlerin var olduğunu biliyoruz. 2010 yılından beridir de çok sayıda Kıbrıslı Türk genç Türkiye’deki üniversitelere A Level koridorundan girme şansı elde etti. Özellikle A Level programını takip eden devlet kolejleri ve bazı özel kolejlerde öğrenim gören gençler bu fırsattan yararlandı yararlanmaya da devam ediyor.

Şimdi bu fırsatlara bir yenisi daha eklendi. Artık Güney Kıbrıs okullarından mezun olan gençlerimiz de Türkiye’deki okullara A Level sınav sonuçları ile girebilecek. Bilindiği gibi 2003 yılında Güney ve Kuzey Kıbrıs arasında sınır kapılarının açılması ve iki taraf arasında geçişlerin kolaylaşmasından sonra çok sayıda Kıbrıslı Türk aile çocuklarını Güney Kıbrıs’taki okullara göndermeye başladı. Kimisi ilkokuldan kimisi ortaöğretim kademesinden başlattı. Güney’deki okullarda da dünyanın her yerinde geçerli olan A Level, SAT ve IB gibi programları takip eden okullar var.

Geçtiğimiz gün Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit müjdeyi verdi ve YÖK ile yapılan girişimler sonrasında Güney Kıbrıs’daki okullarda öğrenim gören gençlerin de Türkiye’deki üniversitelere girebilme hakkı elde ettiğini duyurdu.

Hal böyle iken bazı milliyetçi gruplar ve kişiler özellikle sosyal medya üzerinden adeta bir kampanya başlatarak bu alınan kararın “milli dava”ya zarar verdiğini söylüyorlar ve adeta bazı yerlere şikayette bulunuyorlar “nasıl böyle karar aldınız” diye…

Nasıl olurmuş da Türkiye, Güney Kıbrıs’taki okulları tanırmış da buradan mezun olanları Türkiye’deki üniversitelere kabul edermiş… 21’inci yüzyılda bağnazlığa bakar mısınız? Yüzlerce gencin yararlanacağı bu fırsatı geri tepin diyorlar. Milli dava zarar görüyormuş…

Hade be ordan sizda! Milli dava diye diye lilliyi götürdünüz memlekette hala milli dava edebiyatından geri kalmazsınız.

Türkiyeymiş nasıl olur da böyle bir karar alır da Güney Kıbrıs okullarını tanırmış. Ha sanki bugüne kadar Türkiye, Güney Kıbrıs ile hiç temas etmemiş gibi dünyadan bir haberler… Bugün Türkiye, Güney Kıbrıs ile tüm sporlarda sportif faaliyette bulunmaya devam ediyor. İyi da ediyor. İlişkilerin normalleşmesinden kazançlı çıkan her zaman halk olur.

Neyimiş Rumlar bizim üniversitelerimize engel çıkarırken, bizim okullarımız tanımazken nasıl olur da bu karar alınırmış? Tabii arkadaşlar bu konuda da dünyadan bir haber oldukları için, Güney Kıbrıs’taki üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora yapan Kıbrıslı Türk öğrenciler olduğunu da bilmiyorlar. Güney Kıbrıs’taki ortaöğretim kurumlarından yüzlerce çocuk öğrenim görüyor. Bu gençler Güney Kıbrıs’taki okullara kayıt olurken, Kuzey’deki okulların verdiği belgeleri kullanıyorlar. Bu tür ilişkilerin devletlerarası resmi ilişkiler ile karıştırılmaması gerekiyor.

Neticede bu tür ilişkiler olumludur. Gelinen aşamada bu kendilerinden daha büyük milliyetçi olmadığını düşünen milliyetçi dostlara hatırlatma yaparsam, bu “milli dava” edebiyatı 2018’de artık tutmuyor. Başka argümanlar geliştirin ya da Kıbrıslı Türk gençleri rahat bırakın. Bu tür çağ dışı kalmış anlayışlarla Kıbrıslı Türk gençlerin elindeki hakkı gasp etmek için uğraşmayın. Eminim ilgili yerlere gereken şikayetleri de yapmışsınızdır siz. Ancak boşuna uğraşırsınız.

Alınan bu olumlu karar sonrasında hem YÖK yetkililerini hem de Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nı kutlamak gerekir. Dövizin fırladığı bu ortamda Güney Kıbrıs’taki okullardan mezun olan gençler için Türkiye kapısı da ciddi bir seçenek olarak karşılarından duruyor artık…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı