960 km Hızla Gökyüzüne Ay Yıldızı Kazıyanlar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Türkiye

960 km Hızla Gökyüzüne Ay Yıldızı Kazıyanlar

Türkiye'nin uluslararası platformlarda temsil edilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin disiplin ve gücünün gözler önüne serilmesi amacıyla 20 yıldır olağanüstü performans sergileyen Türk akrotimi, yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği büyüleyici gösterileriyle adeta nefes kesiyor.
Dünyanın 8 süpersonik uçakla gösteri yapan tek akrotimi olma özelliği taşıyan Türk Yıldızları, 12 pilot, 1 basın ve halkla ilişkiler subayıyla 6 yer destek astsubayından oluşuyor.

Yurt dışında 19 farklı ülkede 100'den fazla gösteri yapan Türk Yıldızları, 24 Ağustos 2001'de Bakü'de tek gösteride, 1 milyondan fazla seyircinin karşısına çıkan akrotim olması dolayısıyla izlenme rekoru elinde bulunduruyor.


Türk Yıldızları'nın, NF-5 jet uçaklarıyla saatte 960 kilometre hızla gerçekleştirdikleri tehlikeli gösteriler sırasında, aralarındaki mesafe zaman zaman bir metreye kadar düşüyor.

Jetlerle gökyüzündeki sıra dışı akrobasi hareketlerini, tamamen el ayak koordinasyonu, göz kontrolü ve muhakemeyle manuel olarak gerçekleştiren Türk Yıldızları'nın genç pilotları, yılda ortalama 30 gösteri yapıyor.

Gökyüzüne al bayrağın rengini kazıyan genç pilotlar, başarılı uçuşlarının yanı sıra yurdun dört bir yanındaki okullara giderek gençlerle deneyimlerini de paylaşıyor.

Türk Yıldızları'nın kırmızı beyaz kanatlı kartalları, tehlikeli ve yorucu gösterilerin stresini 3. Ana Jet Üssü'ndeki "yuvalarını" zaman zaman ziyaret gelen gençlerin tezahüratı, langırt maçları ve kurdukları orkestrayla atıyor.

"BAŞARIMIZ, 20 YILLIK ÇALIŞMANIN SONUCUDUR"

134. Akrotim Filo (Türk Yıldızları) Komutanı Hava Pilot Kurmay Yarbay Ergin Dinç, AA muhabirine, Türk Yıldızları pilotlarının, Hava Kuvvetleri'nde görev yapan savaş pilotlarının kabiliyet, yetenek, azim ve irade bakımından temsilcileri olduğunu, diğer Türk savaş pilotlarından bir üstünlüklerinin bulunmadığını belirtti.

Savaş pilotlarından uygun şartları taşıyanların belli sürelerle Türk Yıldızları'nda görevlendirildiğini ifade eden Dinç, görevini tamamlayan Türk Yıldızları pilotlarının sırayla bayrağı yeni arkadaşlarına devrettiğini söyledi.

Dinç, Türk Yıldızları'nın iyi bir akrobasi takımı olduğunu vurgulayarak, "İyi bir takım da iyi antrenmanla maça çıkar. Biz de her gün işin antrenmanını yapmak zorundayız. Uçuşlardaki eksikliklerimizi, noksanlıklarımızı gidermek için yoğun şekilde hazırlık yaparız. Uçaklarımızın bakımı titizlikle yapılır. Uçuş öncesinde teknik ekip, uçuştan hemen önce de pilotlarca yapılan detaylı kontrollerin ardından uçuşa çıkarız. Uçuş emniyeti için bilgi düzeyini üst düzeyde tutarız. Uçuşlar sürekli kayıt altına alınır. Gerekli ikazlarla emniyet üst düzeyde sağlanır" diye konuştu.

Türk Yıldızları'nın yoğun bir uçuş programı olduğuna işaret eden Dinç, uçuş takviminin Hava Kuvvetleri'ne gelen taleplerin değerlendirilmesi sonucu ortaya çıktığını anlattı.

Dinç, Türk Yıldızları'nın sesten hızlı savaş uçaklarıyla gösteri yapan tek tim olduğunu, gösterilerde ortaya konulan performansla yabancı akrotimler arasında prestijli bir yere sahip bulunduğunu kaydetti. Türk Yıldızları'nın, bu nedenle yurt dışındaki hava gösterilerine katılması için yoğun talep aldığını ifade eden Dinç, "Bu başarı, 20 yıllık bir çalışmanın sonucudur. Bu yıl da Macaristan, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenecek hava gösterilerine de katılacağız" dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar