AsyaDünya

800 El-Kaide militanı ve yöneticisinin öldürüldü

Yemen’de meşru hükümeti destekleyen uluslararası koalisyon, ülkede 800 El-Kaide militanı ve yöneticisinin öldürüldüğünü açıkladı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yayınlanan yazılı açıklamada, “Yemen ordusunun yanı sıra Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) özel kuvvetlerinin de katılımıyla dün El-Kaide’ye yönelik ortak askeri operasyon başlatıldı.” denildi.

Operasyonun Yemen’deki terör örgütleriyle mücadele ve meşru hükümetin başta Hadramevt’in ve El-Kaide’nin kalesi olarak bilinen Mukalla olmak üzere ülke kentlerindeki egemenliğini yeniden sağlamasına destek için yürütülen uluslararası çabalar kapsamında gerçekleştiğine işaret edilen açıklamada, “Operasyon, bu kentlerde insani yardımların yoğunlaşmasına ve halkın yaşadığı sıkıntıların son bulmasına imkan sağlayacak.” denildi.

Açıklamada ayrıca, operasyona katılan ülkelerin bölgede güvenlik ve istikrar yeniden hakim olana kadar Yemen’in tüm kentlerindeki terör örgütleriyle mücadeleye devam edeceği ifade edildi.

Yemen’deki yerel kaynaklar, Hadramevt vilayetinin merkezi Mukalla’da El-Kaide’nin elindeki tüm ilçelerde uluslararası koalisyonun hava desteği verdiği hükümet yanlısı güçlerin güvenliği sağladığını bildirmişti. El-Kaide’nin batı cephesine yönelmek için bölgeden çekilmesinin ardından, ulusal ordunun Mukalla kentinin mahalle ve merkezlerinde konuşlandığı aktarılmıştı.

El-Kaide’nin, 2 Nisan 2015’te başlattığı kapsamlı saldırının ardından güvenlik güçleri ve ordunun çekilmesiyle ele geçirdiği Mukalla kenti, o tarihten bu yana örgütün kontrolünde bulunuyordu.

Kuveyt’teki müzakerelerle eş zamanlı olarak ülkenin kuzey vilayetlerinde Husiler ile hükümet güçleri arasındaki “kırılgan bir ateşkesin” hakim olduğu Yemen’de, doğu ve güney bölgelerinde El-Kaide’ye yönelik operasyon başlatıldı.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı