7 kulüp yabancı futbolcu sayısının artmasını istemiyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Spor

7 kulüp yabancı futbolcu sayısının artmasını istemiyor

7 kulüp yabancı futbolcu sayısının artmasını istemiyor


Futbol Federasyonu’na “1 yabancı” mesajı

Futbol Süper Lig’de sezonun bitimi ile birlikte gelecek sezonun statüsünde ne gibi değişiklikler yaşanacak bekleyeceyiz.

Bu değişiklikler içerisinde “Yabancı oyuncu sayısı” kaç olacak? en çok merak edilen nokta.

Pandemiden önce 2+1  olan yabancı kontenjanı yaşanan ekonomik sıkıntıdan dolayı “1 yabancı” ile devam etti. Bu sezon da 1 yabancı ile noktalandı.

Şimdi yabancı futbolcu fazlalığının takım kadrolarına kattığı kaliteyi tartışacak olursak yersiz olur kanısındayım. İyi yabancı elbette hem kaliteyi artırır hem de futbolseveri sahaya daha çok taşır.

Çok gerilere gitmeyelim. 2-3 yıl öncesinde Yenicami bir “John Okoli-John Ebuka” ikilisinin hem takıma sağladığı kaliteyi, gücü ve rengi düşünün, hem de ülke futboluna kazandırdıkları kaliteyi. Bir de bunun “3 yabancı olmasını” düşünürsek elbette kalite daha da iyi olur.

“1 yabancı” kontenjanında takım kadrolarındaki kalitenin daha düşük olduğunu gözlemledik. Alt yapılardan da yıldız oyuncuların A takımlara yükselişlerinin çok yetersiz olduklarını düşünürsek en az “2 yabancı” benim de öngörüm.

Geçtiğimiz gün “Futbol Objektif” ve “Tribünün Sesi” programlarında arkadaşlarla bu konulara değindik. Yabancı sayısının artması kaliteyi de artıracak düşüncesinde hem fikir olduk.

Bugün Kaymaklı Kulüp Başkanı Akay Aşina basın grubundan bir bildiri yaparak 6 Kulüp Başkanının imzasını taşıdığı dilekçede “1 yabancı” ile liglerin devam etmesini KTFF’na talep ettiler. Bunlar, Kaymaklı, CB Gençlik Gücü, Çetinkaya, Yenicami, Göçmenköy, Hamitköy ve Mesarya.  7 kulüp “1 yabancı” ile ligin devam etmesini arzuladığını duyurdu. Şimdi bu talep şeklinin doğru veya yanlışını tartışmaya gerek yok. Tüm kulüplerin merkezi ve gücü olması gereken “Kulüpler Birliği” bünyesinde bir karar verilip KTFF’nu ile masaya oturulmalı.

Federasyona “1 yabancı” mesajı veren 7 Kulüp belli ki futbol kalitesinden öte “Ekonomik çıkmazın” eşiğinde olduklarını hatırlattılar. 1 yabancı futbolcunun bile maliyetini karşılayamayacak durumda olan kulüpler 2 veya 3 yabancı kararı çıkarsa bu yükü nasıl çekecekler?

3-4 kulüp dışında bu mali bütçeyi kaldırabilecek kulüp sayısı yok gibi. Ya bu yükün altına giremeyecekler, ya da ciddi sponsorluk destekleri ile kadroyu genişletebilecekler.

7 kulübün “1 yabancı” mesajı vermesinden sonra “Kulüpler Birliği” ortak bir karar alıp KTFF’nu ile görüşme masasına oturması gerek. Çok sesli bir toplantıda ise bir karar verilecek.

Bakalım “1 yabancı” talebi dikkate alınacak mı?

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar