61 Yıldır Cihaza Bağlı Yaşıyor

13 Ekim 2013 Pazar | 15:54
61 Yıldır Cihaza Bağlı Yaşıyor
Kıbrıs Town Houses

Amerikalı Martha Mason 61 yıldır demir ciğer cihazına bağlı yaşıyor.Ama o bunu hiç dert etmedi. Yemek partileri düzenlemekten ve okulları dereceyle bitirmekten geri durmadı.11 yaşında geçirdiği çocuk felci Martha'yı bu cihaza bağladı. 2 metrelik cihazın içinde sadece kafası dışarıda yaşamak zorunda kaldı.Ancak Martha hiç hayata küsmedi. Liseyi dereceyle bitirdi. Arkadaşlarıyla partiler düzenledi.Bir çok insana göre felaket olan bu durum karşısında Martha Mason şunları söyledi:'Ben demir ciğer içinde yaşadığımı hiç aklıma takmıyorum. Hayatımı olduğu gibi yaşıyorum.'Demir ciğer vantilatör gibi çalışarak Martha'nın soluk almasını sağlıyor.

DEMİR AKCİĞER NEDİR?
Modlar, mekanik ventilasyonun uygulanma yöntemleri olarak tanımlanabilir. Modları belirleyen temel özellikler solunumun nasıl başladığı, sürdürüldüğü, sonlandırıldığı ve uygulanan modun spontan solunuma izin verip vermediğidir. Bunlar dışında ventilatörün özelliğine göre bu modlar farklı özellikler eklenmiş olarak bulunabilir. Temel modlar günümüzde tüm modern ventilatörlerde standart olarak bulunmaktadır fakat farklı cihazlarda farklı isimlendirilmiş olabilir.

BİR VENTİLATÖR NASIL SEÇİLİR?
Uygun tip ventilatör seçiminde öncelikle hastaya uygulayacağımız ventilasyonun türünün belirlenmesi gerekir. Buna göre: a. Negatif veya Pozitif basınçlı ventilasyon b. Normal veya yüksek frekanslı ventilasyon kararının verilmesi ve uygun ventilatörün devreye sokulması gerekmektedir.

NEGATİF BASINÇLI VENTİLATÖRLER’in özelliği nedir ve nezaman kullanılır?
Bu amaçla kullanılan negatif basınçlı ventilatörler respiratuar kasların fonksiyonlarını taklit etmekte ve hastanın fizyolojik mekanizmalara göre solunumuna izin verilmektedirler. Negatif basınçlı ventilatörlerin klasik örneği “Iron Lung (Demir Akciğer)” dir. Çoğu tank ventilatörler kontrollü ventilasyon sağlarlar ve hastanın spontan solunum eforuna izin vermezler. Tidal volüm ancak akciğerlerin kompliyans ve rezistans özelliklerinin izin verdiği kadarıyla toraks bölgesi üzerine uygulanan negatif basınç miktarına bağlı olarak saptanabilir.Negatif basınçlı ventilatörler nörolojik nedenlerden dolayı, hipoventilasyonu olan normal akciğere sahip hastalarda, yeterli gaz değişimini sürdürmek için iyi bir seçim olabilir. KOAH hastalarının gece ventilasyonu içinde son derece faydalı bir uygulamadır.