KıbrısManşet

5 öğrenci uyuşturucu ticaretinden yakalandıPolisin Girne’de düzenlediği operasyonda Mağusa ile bağlantılı uyuşturucu ticareti açığa çıkarıldı. Mağusa’da da operasyon düzenlendi. Her iki operasyonda da çok miktarda uyuşturucu ve para ele geçirildi

Devrim DEMİR

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi’nde görevli polis ekipleri aldığı bilgi üzerine Girne’de Abdullah Al Jumaa’nın kalmakta olduğu eve operasyon düzenledi.
Mahkeme emri ile evde yapılan aramada 160 paket satışa hazır yaklaşık 250 gram Hint keneviri, 70 gram ayrı toplam 320 gram Hint keneviri ele geçirildi. Polis, ayrıca evde uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan bin 902 TL, 265 Sterlin, 315 Dolar ve 15 Euro nakit paraya el koydu.Operasyon yapılan evde Abdullah Al Jumaa ile birlikte Zaid Mohammad Said K.Abbas, Anad A.T.Q. ve Amro Osama S.R. isimli kişiler tutuklandı.

Zanlı Jumaa yapılan sorgulamada evinde bulunan uyuşturucunun Geri Agushi’ye ait olduğunu iddia etti.

Polis aynı gün zanlı Agushi’nin,  Mağusa’daki evine de baskın düzenledi.

Polis,  evde yapılan aramada, kokain, Hint keneviri ve uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan, beş bin 810 TL, 180 Euro, 74 Dolar, 10 Hırvatistan parası ve 100 Gürcistan parasını emare olarak aldı.

Uyuşturucu operasyonunda tutuklanan zanlılar, dün tutukluluk talebiyle Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Mesut Mesutoğlu, işlenen uyuşturucu suçlarının kamuda endişe yarattığını ve günden güne artış gösterdiğine dikkati çekti. Önüne geçilemeyecek boyuta gelen uyuşturucu suçlarının ciddi suçlar olduğuna vurgu yapan Mesutoğlu, zanlıların soruşturma maksatlı 2’şer gün poliste tutuklu kalmalarına karar verdi.

 

ogrenci-uyusturucu-ticareti-2

 

Evde uyuşturucu kırıcısı ve hassas terazi de bulundu

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Şubesi’nde görevli polis memuru Mehmet Sevinç mahkemede verdiği ifadede, zanlıların kanunsuz uyuşturucu madde (kokain Ve Hint keneviri) Alma, Verme ve Tasarruf suçlarından tutuklandıklarını anlattı.

Mehmet Sevinç, Ürdünlü olduğu tespit edilen ve KKTC’de öğrenci olarak bulunan Abdullah Al Jumaa’nın kalmakta olduğu eve baskın yapıldığını ve baskın anında evde bulunan Zaid Mohammad Said K.Abbas, Anad A.T.Q. ve Amro Osama S.R.’nin de tutuklandığını söyledi.

Sevinç, evde 1 adet turuncu renk, içerisinde Hint keneviri türü uyuşturucu madde olduğuna inanılan uyuşturucu kırıcısı, komodin çekmecesinde çıtçıtlı şeffaf renk naylonda yaklaşık 250 gram ağırlığında satışa hazır vaziyette toplam 156 adet küçük ve 4 adet büyük streç naylona sarılı Hint Keneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunduğunu belirtti.

Polis,  evde devam eden aramalarda 2 adet hassas terazi, üzerinde uyuşturucu kalıntısı olduğuna inanılan 2 adet pipo ve büyük cam kavanoz içerisinde

70 gram Hint keneviri uyuşturucu olduğuna inanılan madde ele geçirildiğini kaydetti.

ogrenci-uyusturucu-ticareti-1

Paralar telefon kutusundan çıktı

Polis memuru Mehmet Sevinç, zanlı Jumaa’nın evinde devam eden aramalarda ise yatak odasında bulunan telefon çekmecesinde, bin 902 TL, 265 Sterlin, 315 Dolar ve 15 Euro nakit paranın emare olarak alındığını söyledi.

 

Jumaa itiraf etti, Agushi de tutuklandı

Soruşturma memuru, zanlı Abdullah Al Jumaa’nın ifade vererek evinde bulunan söz konusu 320 gram Hint keneviri uyuşturucu maddeyi kendisine saklaması için 24 Ekim tarihinde Geri Agushi’nin verdiğini itiraf ettiğini söyledi.

Polis, aynı gün zanlının Mağusa’da tespit edildiğini ve mahkeme emri ile tutuklandığını anlattı.

 

Kokaini su deposuna sakladı

Sevinç, zanlının kalmakta olduğu evde yapılan aramada, tuvaletin su deposu içerisinde üzerinde Sealapak yazılı şeffaf renk naylonda 1 adet beyaz renk naylonda pirinç arasında yeşil renk naylona sarılı yaklaşık 5 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde bulunduğunu söyledi.

Polis ayrıca, şeffaf renk naylona sarılı yaklaşık üç buçuk gram ağırlığında Hint keneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve uyuşturucu satışından elde edildiğine inanılan yüklü miktarda para ele geçirdiklerini belirtti.

 

Aranan kişiler var

Polis memuru Mehmet Sevinç, soruşturmanın yeni başladığını, alınması gereken birçok ifade olduğunu söyledi. Uyuşturucu ile ilgili bağlantılı olduğuna inanılan kişilerin olduğuna dikkati çeken Sevinç, zanlıların 2’şer gün daha poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

 

Başa dön tuşu