Yaşam

5. Bağlıköy Eko Gün’ü yapıldı

Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüleri Derneği tarafından başlatılan eko köy olma çalışmaları çerçevesinde her yıl düzenlenen ve geleneksel hale getirilen eko gün etkinliğinin bu yıl 5.’ncisi düzenlendi.

Gürsel KARAGÖZLÜ

 

Lefke Belediyesi ve LAÜ katkılarıyla gerçekleştirilen etkinlik, Köy Meydanı’nda yer aldı.

Hüseyin Emel ve Nazım Ced’den oluşan Kıbrıs Müzik Yolcularının Müzik dinletisiyle başlayan etkinliğe, Başbakan Tufan Erhürman, Sağlık Bakanı Filiz Besim, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Atatoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Cumhuriyet Meclisi eski başkanı Sibel Siber,  Lefke Kaymakamı Halil Çorba, Lefke Belediye Başkanı Aziz kaya, Lefke Milletvekilleri Salahi Şahiner, Aytaç Çaluda, Güzelyurt Milletvekili Armagan Candan, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, köylüler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan, Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüleri Derneği Başkan Yardımcısı Taner Kerimoğlu, Bağlıköy’ün zengin tarihi doğası yanı sıra önemli kültürel değerleri bulunduğunu belirterek, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi çalışmaları sayesinde köyde ortaya çıkarılan eski değirmen ve küpleri geleceğe aktarmak için çalışmalar yapılmasının önemine işaret etti.

Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Perihan Aziz de Bağlıköy’de daha yapılacak çok iş olduğuna işaret ederek, köyü daha ileriye taşımak için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Bağlıköy Muhtarı Coşkun Ersev de Muhtarlık olarak Bağlıköy’ü eko köy yapmak için yürütülen çalışmalara her zaman destek verdiklerini ifade ederek, köyün daha da gelişmesi için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da Bakanlık olarak Bağlıköy’e her zaman değer verdiklerini ve tüm uluslararası etkinliklerde Bağlıköy’ün eko köy olarak adını duyurmaya çalıştıklarına dikkati çekerek, Bağlıköy’de ortaya çıkarılan tarihi değirmen ve küplerin korunarak köyün kalıcı bir eseri haline dönüştürüleceğini vurguladı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit de ülkemize ve doğamıza sahip çıkıp onları gelecek nesillere aktarmanın eğitimin görevi olduğunu kaydederek, Bağlıköy gibi güzel bir beldeye sahip çıkmanın ve yapılan çalışmaları korumanın önemine işaret etti.

Etkinliğin açılışında son olarak söz alan Başbakan Tufan Erhürman da Bağlıköy gibi bir yerde yaşama imkanı bulanların şanslı olduğuna işaret ederek, Bağlıköy’ün de içerisinde Bağlıköy Eko Gönüllüleri Derneği Başkanı ve üyelerini barındırdığı için şanslı olduğunu ve bu derneğin iyi ki var olup Bağlıköy’ü güzel günlere taşıdığını söyledi.

Erhürman, Bağlıköy’ün, insana ‘ ne güzel ülkemiz var’ duygusunu hissettiren ülkemizin gülen yüzlerinden biri olduğunu vurgulayarak, maalesef ülkemizin her yerinde bunu hissetmenin mümkün olmadığını, ülkemizin bir gülen bir de ağlayan yüzünün olduğu yerler bulunduğunu söyledi.

Lefkoşada basın odalarında veya yönetim kadrolarında oturup Kıbrıs Türkü bir şey yapamaz, beceremez, bir şey değiştiremez diyenlere karşı Bağlıköy’ün isterse, çalışır ve inanırsa Kıbrıs Türkü’nün neler yapabileceğini gösteren bir laboratuvar olduğunu belirten Başbakan Erhürman, ‘ burada olanları bütün ülkenin gerçekliği haline çevirerek başarıyı hep birlikte göreceğiz ve bu makus talih diye dayatılan şeyi hep beraber değiştireceğiz’ dedi.

Erhürman, anahtarın Kıbrıslı Türklerin elinde olduğunu vurgulayarak, tüm ülkenin güzel, renkli ve keyifli hale dönüştürülebileceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından, Faik Arçay yönetimindeki Seç-Der ve GASAD halk dansları ekiplerinin gösterileri izlendikten sonra, stantlar gezildi, yerli ürünlerin tadına bakıldı.

Etkinlikte, gün boyunca çeşitli dans gösterileri, müzik dinletileri, doğa yürüyüşleri gibi aktivitelerle devam etti.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı