49. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Başladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Türkiye

49. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Başladı

49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 25 takımdan 193 sporcunun katılımıyla Alanya'da başladı.
Atatürk Anıtı önünde başlayan turun startını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir ve Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) Başkanı Emin Müftüoğlu birlikte verdi.
Sporcular, turun ilk etabı olan Alanya-Gazipaşa-Alanya etabında 143 kilometre pedal çevirecek. Alanya'da başlayıp İstanbul'da sona erecek 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda AstanaPro Team, Blanco Pro Cycling Team, Katusha Team, Lampre Merida, Lotto Belisol Team, Omega Pharma Quick Step, Orica Green Edge, Team Argos-Shimano, Team Saxo-Thinkoff, Accent Jobbs-Wanty, Bardiani Valyole-CSF İnfox, Bretagne Seche Environnement, Caja Rual-Seguros, CCC Polsat Polkowice, Cofidis Solutions Credits, Colombia, Crelan Euphony, MTN Qhubeka, Sojasun, Team Europcar, Torku Şekerspor, Vini Fantini-Sette İtalia, Team Netapp-Endura, Team Novo Nordisk, Unitedhealthcare Presented By Max takımları yer alıyor.
Bakan Yardımcısı Arıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na katılan tüm sporculara başarı dileyerek, "İnşallah turu, kazasız şekilde İstanbul'da neticelendiririz" dedi.
Turun ülke tanıtımına ve bisiklet gelişimine önemli katkı sağladığını dile getiren Arıcı, "Seneye 50'nci yılını yapacağız ve yarım asrı tamamlayacağız. Tur, yayınlar aracılığıyla dünyada bir milyar kişiye ulaşıyor. Ülkemizin güzelliklerini tanıtıyoruz. Tur, tarihi dokuyu gösteren alanlarda yapılıyor" diye konuştu.
Arıcı, İstanbul'un 2020 olimpiyatları için aday olduğunu hatırlatarak, bu tarz etkinliklerin olimpiyatların Türkiye'de yapılmasına katkı sağlayacağını vurguladı. Arıcı, "Başbakanımızın 'yüreğimizde hissettiğimiz olimpiyat meşalesini elimize almak istiyoruz' sözü inşallah bu ve benzeri organizasyonlarla gerçek olacaktır" dedi.
Müftüoğlu ise yarışmanın televizyon yayını aracılığıyla 160'a yakın ülkeye ulaşacağını söyledi. Bu yıl yarışmada etapların değiştiğini anlatan Müftüoğlu, şunları kaydetti:
"Sportif anlamda 2 yokuş etabı olmasıyla takım kadroları farklılaştı. Dünyanın en iyi sporcuları ve takımlarının katıldığı tura geçen yıl 8, bu yıl 9 profesyonel takım katılıyor. 15 profesyonel kıta takımının yanı sıra ülkemizden de Torku Şekerspor var. Tur, toplam toplam 193 sporcuyla start aldı."
49. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun etapları ve tarihleri şöyle:

1. Etap: Alanya-Gazipaşa-Alanya (143 kilometre) 21 Nisan Pazar
2. Etap: Alanya-Antalya (150 kilometre) 22 Nisan Pazartesi
3. Etap: Antalya-Elmalı (Göğübeli) (153,5 kilometre) 23 Nisan Salı
4. Etap: Göcek-Marmaris (147 kilometre) 24 Nisan Çarşamba
5. Etap: Marmaris-Turgutreis (183 kilometre) 25 Nisan Perşembe
6. Etap: Bodrum-Selçuk (Meryem Ana Tepesi) (182 kilometre) 26 Nisan Cuma
7. Etap: Kuşadası-İzmir (124,5 kilometre) 27 Nisan Cumartesi
8. Etap: İstanbul-İstanbul (Avrupa'dan Asya'ya) (121 kilometre) 28 Nisan Pazar


Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar