4 sendika daha aktif ve sonuç alıcı eylemlere gidilmesini kararlaştırdı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

4 sendika daha aktif ve sonuç alıcı eylemlere gidilmesini kararlaştırdı

Eğitim alanında örgütlü KTÖS, KTOEÖS, DAÜ-SEN ve DAÜ BİR-SEN, “çarpık ekonomi, eğitimin ticari bir meta olarak görülmesi, emek sömürüsü ve özel sektörde sendikalaşma” konularında daha aktif ve sonuç alıcı eylemlere gidilmesini kararlaştırdıklarını açıkladı.

Sendikalar bugün yaptıkları ortak yazılı açıklamada, “Girne Amerikan Üniversitesi özelinde ülkede yaşanan çarpık ekonomi, eğitimin ticari bir meta olarak görülmesi, emek sömürüsü ve özel sektörde sendikalaşma” konularını ele alarak değerlendirmelerde bulunduklarını bildirdi.


Açıklamada, sendikaların, Sendikal Platform’un bu konudaki çalışmalarının önemi çerçevesinde daha aktif ve sonuç alıcı eylemlere gidilmesini kararlaştırdığı belirtilirken, yarın KTAMS’ta, Sendikal Platform’un konu ile ilgili düzenleyeceği toplantıda, özel sektörde sendikalaşma konusunda aktif eylemlerin gündeme getirilmesi için öneriler ürettiği kaydedildi.

Sendikalar, “bugün yaşanan sendikasızlaştırma ve emek sömürüsünün temel sorumlusunun bugüne kadar hükümetçilik oyunu oynayıp, sermayeden yana tavır koyanlar” olduğu iddiasında bulunarak, seçim dönemlerinde halka sözler veren siyasi partilerin hükümet olduktan sonra sendikalaşma ve insanca yaşayacak asgari ücret gibi sözlerini unuttuğunu savundu.

Hükümetleri “vergi affı, stok affı ve vergi muafiyetleri” gibi konularda eleştiren sendikalar, açıklamada şunları kaydetti:

“Bunun yanında hükümetlerin, çalışanların sosyal güvenlikleri ile ilgili yatırım yapmayan kuruluşlara karşı siyasi rüşvetler karşılığı herhangi bir yaptırıma gitmemeleri bunun yerine sosyal sigorta, emeklilik yaşını ve primleri artırarak bu ganimetçi zihniyetli sermaye çevrelerinin yanlışlarını emekçilerin sırtına yıkmaları sorunların temelini oluşturmaktadır.

GAÜ meselesi gibi diğer birçok özel eğitim kurumunda da emek sömürüsü had safhaya ulaşmıştır. Eğitim alanındaki emek sömürüsünün önüne geçmek için hak mahrumiyetine uğrayanların sorunlarını çözmek ve psikolojik ve hukuksal destek olmak amacıyla Ledra Hukuk Bürosu (0392-2278751), özel sektörde çalışan eğitimcilere ücretsiz olarak hizmet verecektir. Bununla birlikte Sendikal Platform ile örgütlenme çalışmaları için somut öneriler geliştireceğiz.

Türkiye hükümetlerinin ekonomik ve siyasi yaptırım içeren paketlerin ve yerli ‘işbirlikçi’ siyasilerle sermaye kişilerinin Kıbrıs Türk toplumunu yok oluşa sürüklenmesinde önemli bir etken olduğu bir gerçekliktir. Siyasi ve şahsi çıkarların, toplumsal çıkarların önüne geçtiği bu düzende, örgütlerimiz Sendikal Platform çatısı altında en geniş mücadele verme kararlılığını bir kez daha vurgulamaktadır.”

Ortak açıklamaya imza koyan sendikalar ve temsilcileri şöyle:

“KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, DAÜ-SEN Başkanı Tarık Timur ve DAÜ BİR-SEN Eş Başkanı Tuncay Mizan.”

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar